خاطره ابطحی رئیس دفتر رئیس جمهور اصلاحات از سفر به یزد و گعده روحانیون یزدی

تیر ۱۶, ۱۳۹۷ ساعت: ۰۲:۵۰ ق.ظ 1,095 بازدید یک نظر
يزدبودم. براي شركت در مراسم سالگرد دوست عزيزم شيخ محمد‌علي صدوقي كه شاغول عقلانيت بود و مي‌توانست الگوي وحدت در جايگاه نماز جمعه باشد. بعد از مراسم رسمي، علما گعده مي‌كنند. گعده اصطلاحي آخوندي است كه شايد ترجمه‌اش نشست باشد...

خاطره ابطحی رئیس دفتر رئیس جمهور اصلاحات از سفر به یزد و گعده روحانیون یزدی

?یزدبودم. برای شرکت در مراسم سالگرد دوست عزیزم شیخ محمد‌علی صدوقی که شاغول عقلانیت بود و می‌توانست الگوی وحدت در جایگاه نماز جمعه باشد.
بعد از مراسم رسمی، علما گعده می‌کنند. گعده اصطلاحی آخوندی است که شاید ترجمه‌اش نشست باشد.
شهر یزد را دارالعباده می‌نامند. تا دلت بخواهد مسجد و روضه هست و تقریبا همه آنها هم پر‌جمعیت هستند. در وسط گعده با تم شوخی و خنده از آشخ مم جواد (اسم مستعار) خواستند که ماجرای مریدش را که در ماه پیش و البته قبل از اعتراضات اخیر برایش پیش آمده تعریف کند.
یکی از دعاهای مستحب در سجده نماز دعایی است که شروع آن یا خیر المسئولین است. خطاب به خداوند. یعنی‌ ای بهترین کسی که می‌شود از تو سوال کرد.
آشخ مم جواد نقل کرد که بلندگوی ریزه را بسته بودم و نماز جماعت اقامه کرده بودم، در سجده آخر طبق رسم استحباب خواندم یا خیر المسئولین یا خیر‌المعطین و دعای مستحب را به پایان رساندم. وقتی نماز را به پایان بردم، یکی از کسانی که همیشه برای نماز به مسجد می‌آمد و جماعتش ترک نمی‌شد و کبوتر حرم بود، با سر‌ و صدا از وسط مسجد به طرف من آمد. وقتی به کنار سجاده رسید، صدایش را بلند کرد و رو به جمعیت کرد و گفت، آقای حاج شیخ! من و این جماعت همیشه می‌خواهیم نمازمان را به جماعت و پشت سر شما بخوانیم. اما به فلان و فلان قسم، اگر یک‌بار دیگر در نمازت مسوولان را دعا کنی، ما به مسجد دیگری می‌رویم و پشت سر شما نماز نمی‌خوانیم.
تا اینجای ماجرا به عنوان یک طنز و جوک تلقی شد که آن ماموم ساده نمی‌دانسته منظور از خیر المسئولین، خداوند است. اما دستمایه ذهنی شد برای من. در میان بسیاری از متدینان نه تنها دین به کلی از سیاست جدا شده است که در برابر سیاست قرار گرفته است.
از سوی دیگر هم به بسیاری از کامنت‌های اینستاگرامم مراجعه می‌کنم دین وسیاست را باهم کنارگذاشته‌اند.
این دستاورد بعد از ۴۰ سال حکومت دینی با شعار کلیدی دین از سیاست جدا نیست، نشانه عدم موفقیت مسوولان در مدیریت کشور است.
اگر می‌خواهیم پاسدار خون شهدا و ارزش‌ها باشیم به جای شعار باید مدیریت قابل قبول‌تری داشته باشیم و به جای تکیه به عقل فردی خدادادی با عقل جمعی و علمی کشور را اداره کنیم

نظرات

شما هم نظر خود را ارسال کنید