الیاس حضرتی در مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه شهید رجایی:

خاتمی برای کشور آبرو کسب کرد/ توقع‌مان از روحانی ملی است نه حزبی

آذر ۱۳, ۱۳۹۶ ساعت: ۲۳:۵۹ ب.ظ 614 بازدید بدون نظر
حضرتی اضافه کرد: وقتی به مسائل فکر می کنند و می بینند که کشور باید آرامش داشته باشد و مشکلات سیاست خارجی حل شود و مشکلات فروش نفت حل بشود، بعد از ۸ سال تازه می‌رسند به سال ۷۶ که خاتمی مدیریت را تحویل داده بود.

الیاس حضرتی در مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه شهید رجایی:

رقبا می‌خواهند ما راه افراط را طی کنیم/ هماهنگی بین قوا و نهادها باید حلال مشکلات اصلی شود/ فعالیت سیاسی باید با حفظ اعتدال باشد/ خاتمی برای کشور آبرو کسب کرد/ توقع‌مان از روحانی ملی است نه حزبی/ باید صبورانه عمل کنیم

 

 

  الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در مجلس که سخنران مراسم روز دانشجو دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی بود با بیان اینکه «کسانی که منشا تحول در زندگی بشریت و رخدادهای مهم شدند کسانی بودند که در تمام مراحل زندگی درد و رنج کشیدند، زندان‌ها رفتند، شکنجه‌ها شدند و محدودیت ها و محرومیت ها چشیدند» گفت: «اگر زندگی رهبران تحولات جهان را بررسی کنید کسی را پیدا نمی کنید که در آسایش بزرگ شده باشد. حتی اگر کسی هم در رفاه بوده باشد، دغدغه فکری داشته و از این جهت آرامش نداشته است.»

 
این نماینده اصلاح طلب مجلس دهم با مذمت آن دسته از دانشجویانی که بی تفاوت نسبت به اوضاع کشور هستند و با بیان اینکه «برخی هستند که راه بی تفاوتی را انتخاب کرده اند، کاری به مسائل ندارند، حتی دغدغه علمی هم ندارند و فقط دنبال گرفتن مدرک برای این هستند که در اداره ای مشغول به کار شوند» گفت: «در مقابل هم تعدادی ولو در اقلیت هستند که روز دانشجو افرادی را برای سخنرانی دعوت می کنند یا نشریه  می گیرند و در این مسیر به چالش می افتند و حتی ممکن است گرفتار شوند و نشریه آنها متوقف شود یا به کمیته انضباطی بروند، زندانی شوند و محرومیت تحصیلی پیدا کردند اما با همه اینها دست از فعالیت نمی کشند چون احساس می کنند اگر این کار را نکنند به تعهدی که در روز الست با خدای خود بستند متعهد نماندند.» 
 
حضرتی خطاب به این دانشجویان گفت: «به شما تبریک می گویم، راهی که انتخاب کردید راه انسان واقعی و مبارزه با شیطان درون، بی عدالتی، زورگویی ها و ستم گری هاست.»
 
او با بیان اینکه «طبیعی است که انسان عدالت طلب و آرمانگرا رنج هم بکشد» افزود: «ما اصللاح طلبان انتظار نداریم که زیر پای ما فرش قرمز پهن کنند.» 
 
توصیه دانشجویان به فعالیت سیاسی با حفظ اعتدال 
 
این فعال سیاسی اصلاح طلب با توصیه دانشجویان به فعالیت سیاسی با حفظ اعتدال گفت: «باید در مسیری که در آن حرکت می کنیم متفکرانه و صبورانه قدم برداریم. عوامل و موانع زیادی وجود دارد اما باید اعتدال را همیشه رعایت کرد. من به شما به عنوان کسی که سال ها فعالیت سیاسی داشته و رسانه دارد می گویم که رقبای ما دلشان می خواهد ما راه افراط را برویم چون با افراط گرایان به راحتی می توانند برخورد کنند. کسی که صبور است و با مقاومت و پایداری حرکت معقول و معتدل دارد خار چشم اینهاست و آنها دنبال زدن آن هستند.» 
 
حضرتی با بیان اینکه «دوستانی که با من آشنایی دارند می دانند که من اصلاح طلب تند نبودم و نخواهم بود و به افراط اعتقاد ندارم» گفت: «ولی شما کیهان را ورق بزنید می بینید حجم مطالبی که علیه الیاس حضرتی و روزنامه اش می نویسند بسیار بیشتر از دیگران است. چرا؟ چون نمی خواهند کسی در مسیر اصلاح‌طلبی معتدل حرکت کند. دلشان می خواهند سریع به سمت افراط برویم تا سریع برخورد کنند؛ بنابراین راه و مسیر دشوار است.»
 
او با بیان اینکه «فشار آنها طبیعی است» تاکید کرد: «ما باید صبورانه حرکت کنیم و نارسایی ها تاب بیاوریم و به دوستانی که در صحنه هستند فرصت دهیم.»
 
این نماینده اصلاح طلب مجلس در ادامه سخنان خود اظهار کرد: آن طرفی ها که هر روز برای خاتمی بحران ایجاد می کردند.  عده‌ای هم این طرف تحملشان لبریز شده بود و می گفتند باید از خاتمی عبور کنیم. خوب عبور کردیم نتیجه اش چه شد؟ نتیجه اش شد احمدی نژاد. امروز که این جا هستم به عنوان عضو اصلی کمیسیون اقتصادی مجلس، باید بگوییم تمامی کسانی که در جایگاه تصمیم گیری هستند باید زحمت بکشند تا بتوانند که رشد اقتصادی را به زمان آقای خاتمی برسانند. در حالی که آقای خاتمی شعار اقتصادی هم نداده بود. 
 
حضرتی اضافه کرد: وقتی به مسائل فکر می کنند و می بینند که کشور باید آرامش داشته باشد و مشکلات سیاست خارجی حل شود و مشکلات فروش نفت حل بشود، بعد از ۸ سال تازه می‌رسند به سال ۷۶ که خاتمی مدیریت را تحویل داده بود. 
 
باید به نشریات دانشجوها میدان بدهیم
 
نماینده مردم تهران گفت: آنها آنچنان دیوانه شدند که عقل و منطق را کنار گذاشتند. دوست ما رفته مجوز نشریه بگیرد، به او می گویند چرا اسم نشریه ات را دوم خرداد گذاشتی؟ یک ماه دو ماه سه ماه گذشت در نهایت با خردادش موافقت می کنند! این عقل و منطق و دلسوزی و بشر بودن است؟ مگر دوم خرداد چه اشکالی دارد؟ دوم خرداد جز این است که شما عزت پیدا کردید؟ خاتمی شب و روز نخوابید، کابینه‌اش و مجلس دست به دست هم دادند تا تولید ناخالص و رشد اقتصادی را به آن اندازه رساندند. الان آرزوی ما آن روزهاست که برای کشور آبرو و شرف ایجاد کرد. 
 
حضرتی تأکید کرد: باید به نشریات دانشجوها میدان بدهیم. اینجاست که باید تمرین صورت گیرد تا سردبیر حرفه ای اعتماد را اداره کند. در کجا باید دانشجو تمرین کند؟ رشته روزنامه نگاری خوانده از دانشگاه علامه اما نمی تواند یک یادداشت بنویسد و بعد می گوید من حاضرم شش ماه برای شما کارآموزی کنم. به نشریات میدان دهیم. 
 
او گفت: برای اینکه شور انقلابی دانشجویی را حفظ کنیم باید صبورانه عمل کنیم. وقتی می‌گویم صبورانه، می‌دانم شما سختی کشیدید، زندان رفتید. دوستان خودم در روزنامه اعتماد، روزنامه نگاران و حتی گرفتاری یک خانواده را دیده ام. چهار نفر را دستگیر کردند و گفتند این ها همکار بی بی سی بوده اند. در مقطعی طوفان ایجاد کردند که شبکه وسیع همکاران بی بی سی را دستگیر کردیم اما بعد دیدیم هیچی. اینکه می‌گویم صبور باشید چون خودم شاهد این ماجرا بودم.
 
حضرتی تأکید کرد: معقولانه حرکت کردن می تواند راه را برای آینده باز بگذارد. اگر فکر می کنیم که باید مملکت را بسازیم باید صبورانه حرکت کنیم. 
 
نماینده تهران ادامه داد: امام را رها نکنید. ریشه تحولات ایران و حرکت اساسی که به نتیجه رسید و از دست استبداد نجات پیدا کرد امام بود. همه باید این راه را برویم. باید با صبوری اهداف انقلاب را به سر و سامان برسانیم. رمز صحبت من این است که باید تحمل داشته باشیم چون اگر امروز کشور به اینجا رسید نتیجه تحمل افراد مختلف بوده است. ما هم در حوزه سیاسی و دانشجویی باید صبور باشیم اما نه به این معنا که سکوت کنیم و سکون داشته باشیم بلکه باید حرکت کنیم و در مقابل مشکلات نهراسیم تا بتوانیم مسائل را در جهت برنامه‌های خود پیش ببریم.
 
عضو فراکسیون امید مجلس در ادامه سخنرانی خود در جمع دانشجویان اظهار کرد: درباه آقای روحانی اصلاح‌طلبان یک استراتژی تعیین کردند و نه یک تاکتیک . در سال ۹۲ بعد از ۸۸ به خاطر فشارهای سنگین و فضای امنیتی که بود باید جلو می آمدیم و به حداقل ها در حوزه سیاست راضی می شدیم تا بتوانیم فضا را باز کنیم . باید میدان را برای فعالیت اصلاح طلبان باز می کردیم تا از حالت فریز خارج شود. بنابراین به حداکثر فکر نکردیم و به حداقل ها راضی شدیم تا بتوانیم در صحنه حاضر شویم. 
 
وی افزود: از بین روحانی و عارف بر اساس نظرسنجی و صحبت ها جمع بندی بر این شد که عارف فداکاری کند و کنار برود. این فداکاری موضوع کمی نبود. چون آقای عارف ستاد تشکیل داده بود سفر رفته بود و این کار کمی نبود که انصراف داد. شجاعت می خواست که آقای عارف از خود نشان داد. عارف دلسوزانه و متعهدانه کنار رفت و استراتژی اصلاح طلبان حمایت از روحانی شد. استراتژی این بود که فرد تندرویی مانند احمدی نژاد نیاید و جلوی تخریب منابع اقتصادی و سیاسی گرفته شود. لذا پشت روحانی قرار گرفتیم. او را می شناختیم و روحیات او مشخص بود. ضعف و قوت هایت او را می شناختیم و با همه اینها از ایشان حمایت کردند. 
 
حضرتی تأکید کرد: اصلاح طلبان معامله و ائتلاف نکردند بلکه از ایشان حمایت کردند . از ایشان توقع ویژه شخصی و حزبی نداریم. توقع ملی داریم. چهار سال گذشت و الان هم بر این اساس و بر اساس همان استراتژی قبلی اصلاح طلبان از ایشان حمایت می کنند. در این دور انتظار می رفت که روحانی ۲۰ درصد دوز اصلاح‌طلبی کابینه و همکارانش را بیشتر کند که نه تنها نتوانست بالا ببرد، بلکه پایین هم آورد.  
 
نماینده مردم تهران ادامه داد: ما اصلاح طلبان با این تحلیل که روحانی این تغییر پایین آوردن فتیله اصلاح‌طلبی را در خدمت یک هماهنگی قوایی قرار داده و وضعیت و شرایط کشور به گونه ای است که برای جلوگیری از عمیق تر شدن شکاف این فتیله را پایین آورده، این مسئله را پذیرفتیم که نتیجه آن در دراز مدت به نفع کشور است. اگر این باشد باز ما دعوا بر شخص نداریم اما روحانی در رویکردها باید دفاع کند. 
 
هماهنگی بین‌قوا اگر به سکوت و زمان گذشتن بگذرد فایده‌ای ندارد
 
حضرتی گفت: واقعیت های کشور یک مکعب چند ضلعی است . شما باید جوانب مختلف را در نظر داشته باشید تا بتوانید این راه را ادامه دهید. منتها حرفی که امروز با روحانی داریم این است که حالا که ۲۰ درصد دوز اصلاح‌طلبی را بالا نبردی، این مسئله باید منجر به هماهنگی بین قوا شود که این هماهنگی خود مقدمه ای است برای چند کار اساسی شامل، اقتصاد، سیاست خارجی و سیاست داخلی. 
 
او اضافه کرد: اگر قرار باشد این هماهنگی به سکوت و زمان گذشتن بگذرد فایده‌ای ندارد. اگر هماهنگی بین قوا و نهادهای مختلف منجر به کاری های اصولی و اساسی و زیربنایی و باز شدن گره های اساسی نشود فایده ندارد. ضمن اینکه از برخی کارها گله داریم اما استراتژی ما حمایت از ایشان است. 
 
 حضرتی در ادامه در جواب پرسش یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه چرا شما اولین هدف خود را رفع حصر قرار دادید، مگر چند نفر از مردم واقعا رفع حصر را می خواهند، گفت: من گفتم یکی از ماموریت های اصلی که تعریف کردم این بود.  من ۱۰ تا ۱۲ مامویت تعریف کردم اما حصر چون باعث شکاف بین ملت شده و شاهد بودید که روحانی هر جا برای سخنرانی می رفت بیشترین شعارها رفع حصر بود، باید مورد توجه قرار گیرد.
 
دلسوزان انقلاب باید با هم مسئله حصر را حل کنند
 
وی افزود: همه دلسوزان انقلاب باید دست به دست هم دهیم که این مسئله را حل کنیم چون حل نشدن آن اتفاق خوبی نیست. دنبال این نیستم که مقصر چه کسی بود ما دنبال حل هستیم. اگر حل شود بخشی از دغدغه بخش عمده‌ای از مردم حل می شود. دومین ماموریت من بحث دانشگاه و دانشجو است. در این مدت نامه‌نگاری کردم و صحبت هایی با روحانی و وزیر علوم و رئیس دانشگاه آزاد در این باره داشتم. 
 
این نماینده مجلس افزود: بحث معیشت فرهنگیان در حال حاضر وضعیت ذلت بار است. فضای آموزش پروش و عقب ماندگی در مدارس یکی از بحث های من بوده است.  همچنین در تهران هم ماموریت من این بود که مسائل و مشکلات تهران را حل کنم. علت اینکه کمیسیون اقتصادی را نیز انتخاب کردم این بود که می شود در این کمیسیون اشتغال و تورم و.. را پیگبری کرد. اینها ماموریت های مختلف من است. اما رفع حصر دغدغه‌ای است که مردم به عنوان اولین سوال از من می پرسند. هر جا می روم مردم از من این را می پرسند. 
 
نماینده مردم تهران تأکید کرد: محدودیت ها کافی است. من در سال ۸۸ منتقد حوادث ۸۸ بودم. من دنبال حل مشکل جمهوری اسلامی هستم و این معضل ماست و به جمهوری اسلامی خسارت می زند. 
 
او همچنین در ادامه در پاسخ به سوال دیگر دانشجویان درباره ضعف مدیریت اقتصادی گفت: دولت و مجلس وظیفه دارند برای تولید، اشتغال تلاش کنند. الان شاهد تصویر زشتی از وضعیت اقتصادی هستیم. باید امنیت سرمایه‌گذار را تامین کنیم که در مجلس هم این موضوع را پیگیری می کنیم. قانون سرمایه‌گذاری اصلاح می‌شود که در خدمت تسهیل سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی قرار گیرد تا تولید داشته باشیم. 

شما هم نظر خود را ارسال کنید