گفت‌وگوی «شهروند» با محمدحسین زارع‌بیدکی، کارشناس امدادونجات هلال‌احمر شهرستان مهریز

حکایتی از دنیای بی‌پایان امدادگری

شهریور ۹, ۱۳۹۶ ساعت: ۱۶:۲۱ ب.ظ 2,906 بازدید ۳ نظر
با «پوشیدن لباس امدادی حس نوع‌دوستی به من دست می‌دهد. با پوشیدن این لباس مقدس به تسکین آلام بشری و بشردوستی فکر می‌کنم و همیشه سعی در بهبود روش‌ها برای رسیدن به این مهم را دارم.» اینها بخشی از صحبت‌های امدادگر ٣٢ساله جمعیت هلال‌احمر مهریز است. محمدحسین زارع‌بیدکی، کارشناس امدادونجات هلال‌احمر شهرستان مهریز در گفت‌وگو با «شهروند» از دنیا بی‌پایان امدادگر می‌گوید. آنچه در ادامه می‌آید شرح این گفت‌وگو است.
گفت‌وگوی «شهروند» با محمدحسین زارع‌بیدکی، کارشناس امدادونجات هلال‌احمر شهرستان مهریز
حکایتی از دنیای بی‌پایان امدادگری

مصاحبه از |  محسن زارع‌زاده مهریزی|  خبرنگار داوطلب|

با «پوشیدن لباس امدادی حس نوع‌دوستی به من دست می‌دهد. با پوشیدن این لباس مقدس به تسکین آلام بشری و بشردوستی فکر می‌کنم و همیشه سعی در بهبود روش‌ها برای رسیدن به این مهم را دارم.» اینها بخشی از صحبت‌های امدادگر ٣٢ساله جمعیت هلال‌احمر مهریز است. محمدحسین زارع‌بیدکی، کارشناس امدادونجات هلال‌احمر شهرستان مهریز در گفت‌وگو با «شهروند» از دنیا بی‌پایان امدادگر می‌گوید. آنچه در ادامه می‌آید شرح این گفت‌وگو است.
یک تعریف ساده از هلال‌احمر و امدادگر برای‌مان ارایه دهید؟
جمعیت هلال‌احمر یک نهاد عام‌المنفعه خدمت‌رسان است که فعالیت‌های بشردوستانه و امدادی انجام می‌دهد. امدادگر هم یک نیروی آموزش‌دیده و کارکشته است که حفظ حیات مصدومان و تسریع بهبودی آنها اصلی‌ترین وظیفه‌اش است.
به چه نحوی به جمعیت ورود پیدا کرده‌اید؟
من از ‌سال ٧٨ با امور فرهنگی و جوانان هلال‌احمر شهرستان مهریز مشغول به همکاری شدم و در مسابقات ورزشی و اردوها فعالیت کردم و این همکاری در سال‌های بعد با داوری مسابقات ورزشی، امدادی و فرهنگی ادامه یافت. در ‌سال ٩٠ با شرکت در آزمون استخدامی هلال‌احمر و از ابتدای‌ سال ٩١ وارد جمعیت هلال‌احمر استان یزد شدم و درحال حاضر به‌عنوان کارشناس امدادونجات شعبه مهریز مشغول هستم.
فعالیت‌های هلال‌احمری خود را از چه زمانی آغاز کرده‌اید؟
در دوران تحصیل با فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی هلال‌احمر آشنا شدم و از‌ سال ٧٨ در ١۴سالگی ارتباط با این نهاد مردمی خدمت‌رسان را آغاز کردم. همیشه تسکین آلام بشری از آرزوها و آرمان‌های من بود و هلال‌احمر را به‌عنوان مکانی برای بشردوستی و تسکین آلام بشری انتخاب کردم.
یک خاطره امدادی برای‌مان تعریف کنید؟
با همین چند روز پیش بود که نجاتگران پایگاه امداد جاده‌ای زین‌الدین مهریز به درخواست اورژانس به محل حادثه‌ای نزدیک شهرستان انار کرمان اعزام شدند و با تکمیل و ادامه رهاسازی انجام‌شده توسط اکیپ امدادی انار، راننده محبوس و آسیب‌دیده تریلر را با مهارت هرچه تمام‌تر نجات دادند که این خاطره امدادی مصداق آیه قرآن است که هرکس جان یک نفر را نجات دهد، مثل این است که جان تمام انسان‌ها را نجات داده است.
وقتی لباس امدادی می‌پوشید، چه احساسی به شما دست می‌دهد؟
پوشیدن لباس امدادی حس نوع‌دوستی به من دست می‌دهد. با پوشیدن این لباس مقدس به تسکین آلام بشری و بشردوستی فکر می‌کنم و همیشه سعی در بهبود روش‌ها برای رسیدن به این مهم را دارم. لباس امدادی به من ابهت و توانمندی می‌دهد که با مدیریت و مهارت بتوانم دوستی‌ها را تقویت کنم، احترام انسان‌ها را گسترش و آلام بشری را تسکین دهم.
وضعیت امداد در استان یزد را چگونه می‌بینید؟
هم‌اکنون با فعالیت نجاتگران توانمند، حوزه امدادونجات استان یزد در اوج خود قرار دارد. مدیریت صحیح و کارآمد امدادونجات جمعیت هلال‌احمر استان یزد نیز تسریع‌دهنده این مهم بوده است. پایگاه‌های امدادونجات جاده‌ای استان یزد همیشه آماده امدادرسانی و نجات جان انسان‌هاست. نجاتگران زبده هلال‌احمر استان یزد هر روز با توانمندی خود سعی در کاهش درد و تسکین و تسریع در بهبود افراد در جاده‌ها و کوهستان‌های استان یزد دارند.
به افرادی که به فعالیت در حوزه امدادونجات علاقه‌مند هستند، چه دوره‌هایی برای آموزش پیشنهاد می‌کنید؟
جمعیت هلال‌احمر با توجه به ذات هدف خود که تسکین آلام بشری است، باید همیشه نجاتگران و امدادگران آماده و آموزش‌دیده تربیت کند. تربیت امدادگر و نجاتگر ماهر و کارآزموده با برگزاری دوره‌های آموزشی مرتبط و همچنین بازآموزی‌های مکرر میسر می‌شود. درحال حاضر برگزاری دوره‌های تخصصی امدادونجات جاده جهت تربیت نجاتگران جدید و حمایت روانی از دوره‌های پردرخواست است. همچنین نجات در کوهستان با توجه به بافت کوهستانی شهرستان مهریز باید در اولویت‌های آموزشی قرار گیرد. برگزاری دوره‌های پیش‌بیمارستانی نیز برای افزایش مهارت نجاتگران امری ضروری است.
از نظر شما یک امدادگر چه مشخصاتی دارد؟
یک امدادگر یک فرد مخلصی است که با تمام وجود برای نجات جان انسان‌ها تلاش می‌کند. امدادگران آموزش‌های پیشرفته‌تری نسبت به یک فرد عادی که دوره‌های کمک‌های اولیه را گذرانده است، گذرانده‌اند و با شرکت در دوره‌های بازآموزی، آموزش‌های خود را به‌روز می‌کنند.
یک امدادگر ماهر با حفظ خونسردی و داشتن سرعت عمل، برخورد مناسب، ظاهر آراسته، رعایت فرهنگ منطقه، داشتن اطلاعات و مهارت کافی جهت انجام کمک‌های اولیه، داشتن ابتکار برای حداکثر استفاده از حداقل وسایل و داشتن یک روحیه قوی باعث کاهش مرگ‌ومیر و همچنین تسریع در بهبود آسیب‌های مصدومان می‌شود.
از یک امدادگر چگونه باید تقدیر کرد؟
امدادگران با توجه به لمس و رؤیت حوادث تلخ جاده‌ای همیشه باید از لحاظ روحی و روانی تقویت و شارژ شوند. امدادگران و نجاتگران کارکشته جمعیت هلال‌احمر با خلوص نیت و تمام توان سعی در ارایه مطلوب خدمات و امدادونجات به همنوعان خود دارند و باید به نحو احسن از این افراد تقدیر کرد. برگزاری مراسم‌های تجلیل از امدادگران، ارایه تخفیفات فرهنگی و ورزشی، برگزاری اردوهای تفریحی و زیارتی و همچنین تقدیرنامه و لوح‌ سپاس تنها گوشه‌ای از خدمات امدادگران و نجاتگران را جبران می‌کند.
خانواده شما تا چه حد با جمعیت پیوند خورده است؟
برادر و خواهرانم عضو جمعیت هلال‌احمر هستند. دوقلوهای خواهرم نیز غنچه هلال هستند. نکته جالب هنگام خواستگاری بود که به همسرم وضع شغلی فعالیت در جمعیت هلال‌احمر را عنوان کردم و گفتم در حوادث و بلایای طبیعی شاید مدت زمان طولانی نباشم و برای امدادرسانی اعزام شوم و تمام شرایط سخت را برایش توضیح دادم تا متوجه اقدامات من باشد و وی هم با روحیه مثبت که فعالیت من را در راستای خدمت به خلق و افراد آسیب‌دیده می‌دید، استقبال کرد. خاطره خوشایندی برایم است که همسرم هم در راستای تسکین آلام بشری  با من هم‌نظر و هم‌عقیده است.
یک آرزو؟
آرزوی من شادی بشریت و صلح و دوستی ملت‌هاست. برقراری صلح و امنیت و شاد کردن افراد بزرگترین آرزوی من است. این هدف در راستای اصول هفتگانه هلال‌احمر بشردوستی، بی‌طرفی، بی‌غرضی، عدم‌وابستگی، خدمات داوطلبانه، یگانگی و جهانشمولی است که با اهداف چهارگانه صلیب‌سرخ جهانی و هلال‌احمر همسویی دارد. تسکین آلام بشری، تامین احترام انسان‌ها، حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها و کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم متقابل و صلح پایدار میان ملت‌ها آرزو و هدف من است.
در پایان اگر نکته خاصی باقی مانده، بفرمایید؟
از تمامی نجاتگران و امدادگران عزیز پایگاه‌های جاده‌ای و کوهستان استان یزد بالاخص نجاتگران و امدادگران فعال و دلسوز جمعیت هلال‌احمر شهرستان مهریز که با مهارت هرچه تمام‌تر و با تمام وجود سعی خود را در به نتیجه رساندن اهداف نهضت جهانی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر انجام می‌دهند، قدردانی می‌کنم و امیدوارم حادثه‌ای نداشته باشیم و سفرهای هم‌میهنان عزیزمان بی‌خطر و بی‌حادثه باشد.

نظرات

شما هم نظر خود را ارسال کنید