جهانگیری: بحران آب لطیفه نیست

خرداد ۲۶, ۱۳۹۴ ساعت: ۰۹:۰۹ ق.ظ 623 بازدید بدون نظر

معاون اول رئیس‌جمهوری روز گذشته در پانزدهمین کنگره ملی پرسش مهر که در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد با اشاره به سالروز حماسه ٢٤ خرداد گفت: در مقطعی از سال‌های ٩٠ تا ٩٢ به دلایل متعددی کشور دچار تحریم‌های ظالمانه‌ای شده بود و در داخل کشور به دلیل سوءمدیریت‌ها مشکلات روزافزونی بر ملت حاکم شده بود اما در ٢٤ خرداد مردم نشان دادند که ما به آینده کشور و به تدبیر نیروهای تربیت یافته در دامان جمهوری اسلامی امیدواریم، با دنیا تعامل می‌کنیم و بر حل مشکلات فائق خواهیم آمد.
اسحاق جهانگیری با بیان این مطلب افزود: نتیجه حرکت مردم این است که امروز در فضای بین‌المللی کسی با زبان تهدید با ملت ایران حرف نمی‌زند و دنیا می‌داند با ملت متمدن سابقه‌داری مواجه است که باید با زبان منطق و احترام سخن بگوید و این ملت نیز حتما با منطق قوی می‌تواند در فضای داخلی و بین‌المللی، حرف خود را به کرسی بنشاند.
معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان این‌که بعد از ٢٤ خرداد آرامش در کشور ایجاد شد، گفت: مهم‌ترین حرکت دولت بازگشت به قانون و حاکمیت قانون بود. این‌که هیچ‌کس فراتر از قانون نباشد و همه در چارچوب قانون عمل کنند و رئیس‌جمهوری به‌عنوان مسئول اجرای قانون اساسی حراست کند که قانون در همه سطوح مسئولان کشوری حاکم شود.
معاون اول رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع پرسش مهر رئیس‌جمهوری  درباره مدیریت منابع آب اشاره کرد و گفت: رئیس‌جمهوری با بیان این پرسش مهر، موضوع را به تمام خانواده‌ها منتقل کرد که آب یک چالش جدی امروز و آینده ایران است.
جهانگیری اضافه کرد: وقتی گفته می‌شود تحریم‌ها روی آب اثر داشته است بعضی‌ها فکر می‌کنند که این موضوع امکان‌پذیر نیست و به کنایه گفتن و طعنه زدن روی می‌آورند.

وی با بیان این‌که فرآیند تأمین آب شرب از منابع، شبکه‌های توزیع و تصفیه‌خانه‌ها کار بسیار مهم علمی، صنعتی و پیچیده است گفت: برای شهری همچون تهران پنج سد، ده‌ها تصفیه‌خانه و ده‌ها کیلومتر تونل و لوله انتقال آب احداث شده است تا آب شرب مطمئن به مردم رسانده شود و به محض احساس کمبود آب دغدغه منابع و کیفیت آب پیدا می‌کنیم و به دنبال آن می‌گردیم که از چه منابع دیگری آب این شهر تأمین شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان این‌که گاهی اوقات سازه‌های انتقال آب پیچیده‌ترین سیستم‌های انتقال هستند گفت: در کردستان سدی به نام قشلاق زده شده بود تا آب شرب مردم تأمین شود اما اکنون با کمبود شدید منابع آب مجبوریم تونل‌هایی حفر کنیم تا با دسترسی به سدهای دیگر بتوانیم آب شرب مردم سنندج را تأمین کنیم.

وی همچنین به تأمین آب شرب بخش‌های شرقی کشور از دریای عمان و خلیج‌فارس اشاره کرد و گفت: برای استفاده از این منابع باید روش‌های مختلفی همچون نمک‌زدایی یا تصفیه نیترات به کار گرفته شود که قیمت تأمین آب را بسیار افزایش می‌دهد از این رو ممکن است برای هر یک از این فرآیندها دشمنان بتوانند مشکل‌سازی کنند هرچند که توان داخلی به گونه‌ای است که حتی با ادامه لجاجت دنیا در تحریم‌ها می‌توانند مدیریت کنند اما اینها کار کوچک و پیش پا افتاده‌ای نیست.

معاون اول رئیس‌جمهوری تصریح کرد: اتفاقا غربی‌ها به همین دلیل که در وضع تحریم‌ها کور عمل کردند به موضوعاتی فشار آوردند که بیشترین آسیب را به مردم رساند چرا که فکر می‌کردند مردم پشتیبان نظام هستند و اگر فشار به مردم زیاد شود حمایت خود را برمی‌دارند.

شما هم نظر خود را ارسال کنید