توجیه وکیل مرتضوی: پنهان نشده، دنبال احقاق حق است!

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۷ ساعت: ۲۲:۲۴ ب.ظ 706 بازدید یک نظر
وکیل سعید مرتضوی با توجیه اختفای احتمالی او ضمن عدم تایید یا رد خبر بازداشت مرتضوی تا ظهر شنبه، گفت: اگر امروز از آقای مرتضوی خبر ندارید، دلیل بر پنهان شدنشان نیست؛ بلکه ایشان به دنبال احقاق حق خودش است!

توجیه وکیل مرتضوی: پنهان نشده، دنبال احقاق حق است!

وکیل سعید مرتضوی با توجیه اختفای احتمالی او ضمن عدم تایید یا رد خبر بازداشت مرتضوی تا ظهر شنبه، گفت: اگر امروز از آقای مرتضوی خبر ندارید، دلیل بر پنهان شدنشان نیست؛ بلکه ایشان به دنبال احقاق حق خودش است!

«سعید ایوبی» در گفت و گو با خبرنگار انصاف نیوز گفت: آقای مرتضوی فدایی نظام شد و همه چیزش را پای این نظام داد و توانست در سال ۸۸ فتنه را بخواباند.

متن کامل گفت و گوی خبرنگار انصاف نیوز با وکیل سعید مرتضوی در ادامه می‌آید:

خبرنگار انصاف نیوز: از بازداشت آقای مرتضوی خبر دارید؟

سعید ایوبی: اطلاعی ندارم و در جایی هم این خبر را ندیدم.

بسیاری از رسانه ها این خبر را منتشر کرده‌اند. آخرین بار که ایشان را دیدید چه زمانی بود؟

یادم نمی‌آید. حافظه‌ام یاری نمی‌کند. خبر بازداشتشان را در کانال‌هایی که در تلگرام دارم ندیدم و در اخبار نیز نشنیده‌ام.

آیا آقای مرتضوی پنهان شده‌اند؟

بنده اطلاع ندارم. من وکیلشان در پرونده‌هایی بودم که ایشان در مقام شاکی بودند. آقای مرتضوی در پرونده‌ی کهریزک اصلا وکیل نداشتند.

اما گفته شد که وکیل دارند؟

نه؛ من وکالتشان را در اعاده دادرسی داشتم و آن را پیگیری کردم ولی متاسفانه هیچ توجهی به دلایل ما در دیوان عالی کشور نشد و ظرف یک هفته درخواست اعاده دادرسی رد شد.

آیا به این دلیل مخفی شده‌اند که ماده‌ی ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری در پرونده‌شان اعمال شود؟ به عنوان وکیلشان این موضوع را تایید می‌کنید؟

من فقط در اعاده‌ی دادرسی این پرونده حضور داشتم.

حکم صادره از دیوان عالی کشور به شما ابلاغ شد؟

نه. حتی دیوان حکم رد درخواست اعاده‌ی دادرسی را نیز به ما ابلاغ نکرد.

پس در این حالت احتمال بازداشت ایشان پایین است؟ باتوجه به وضعیت موجود چه احتمالی می‌دهید؟

بنده چه عرض کنم. بنده نه پیشگو هستم و نه پیغمبر.

بالاخره شما وکیل چندین ساله‌ی آقای مرتضوی هستید.

چه عرض کنم خدمتتان. سوال‌هایی می‌پرسید که من جوابی برایش ندارم.

چه پیگیری‌هایی کردید؟ آیا مراجع قضایی به شما مراجعه کردند؟

تعجب می‌کنم که چرا انقدر رسانه‌ها به این موضوع پرداخته‌اند و مسایل خیلی خیلی مهم‌تر از این هم در جمهوری اسلامی داریم. متاسفانه به جای اینکه رسانه‌ها به رسالت اصلی خودشان بپردازند؛ چون آقای مرتضوی یک وجهه‌ای داشتند و خبرنگاران و روزنامه نگارانی را که زمانی تخلفاتی داشتند تحت تعقیب قرار داده بودند و کار قانونی خودشان را در مقام قضا انجام داده بودند، امروز باید پاسخگوی این رسانه‌ها باشد. معذرت می‌خواهم اما الان باید چهار نفری که پیه آقای مرتضوی به تنشان خورده است، این موضوع را بزنند به در و دیوار؟

آقای مرتضوی در سال ۸۸ توانست یک فتنه را بخواباند و الا کشور ما باید مثل سوریه باشد، شک نکنید. آقای مرتضوی فدایی نظام شد. آقای مرتضوی کسی بود که بخاطر نظام جمهوری اسلامی همه چیزش را داد. اگر امروز از آقای مرتضوی خبر ندارید، دلیل بر پنهان شدنشان نیست، ایشان به دنبال احقاق حق خودش است. به دلیل اینکه به ناحق محکوم شده است. چطور ممکن است که در پرونده‌ای ۳ نفر کشته شده باشند اما آقای مرتضوی به دلیل شکایت آقای روح الامینی به دو سال حبس به جرم معاونت محکوم شود، در صورتی که در دو پرونده‌ی دیگر آقایان جوادی و کامیابی ایشان حکم برائت بگیرد؟ هر دانشجوی ترم ۴ حقوق که آیین دادرسی کیفری را خوانده باشد، اعتبار امر مختومه کیفری را می‌داند. یعنی در مساله‌ی واحدی یک حکم صادر شده باشد نمی‌توان به آن مساله مجددا ورود کرد. آقای مرتضوی در مورد پرونده کهریزک منع تعقیب و برائت گرفته بود. آیا در این‌ صورت عدالت دستگاه قضایی زیر سوال نمی‌رود؟ شما اول بیایید ببینید حکمی که صادر شده به حق بوده یا نه. آقای مرتضوی فدایی نظام شد، او همه چیزش را پای این نظام داد.

در جامعه‌ی ما دستگاه قضایی حق مطلق است، زمانی که آقای مرتضـوی هم حکم صادر می‌کردند، حق مطلق بود و اجرا می‌شد؟

بله. این پرونده شاکی خصوصی دارد، آقای روح‌الامینی در مقام شاکی خصوصی بیایند و بروند حکم جلب آقای مرتضوی را بگیرند، مانند هزاران پرونده دیگر در اجرای احکام دادگستری است. موضوع این است که باید یک سری اصول شکلی در پرونده رعایت شود. پرونده‌ای که مباشر آن در دادگاه نظام محاکمه شده است، آنطوری که من شنیدم نیروی انتظامی رضایت شاکی را گرفته است و پرونده را جمع کرده است. چطور معاون در دادگاه عمومی باید محاکمه شود. مگر نه این است که هرجا مباشر محاکمه می‌شود، معاون هم در همان‌جا محکمه خواهد شد؟ پس چرا اینگونه نشد؟ همه‌ی این‌ها برای من وکیل سوال است.

اگر بازداشت صورت گیرد، چون شما وکیل پرونده‌ی ایشان در مرحله‌ی اعاده دادرسی بودید، مطلع می‌شوید.

اطلاعی از آقای مرتضـوی در حال حاضر ندارم و اگر هم بازداشت شده باشند، من اطلاعی ندارم نه این را رد می‌کنم نه تایید.

نظرات

شما هم نظر خود را ارسال کنید