توافق آمریکا و ترکیه بر سر آتش بس در سوریه/ ترامپ: دیگر نیازی به تحریم ترکیه نیست

مهر ۲۶, ۱۳۹۸ ساعت: ۰۱:۱۵ ق.ظ 274 بازدید بدون نظر
مایک پنس معاون اول رئیس جمهور آمریکا گفت: ترکیه و آمریکا برای برقراری آتش بس در سوریه به توافق رسیدند.

توافق آمریکا و ترکیه بر سر آتش بس در سوریه/ ترامپ: دیگر نیازی به تحریم ترکیه نیست

  مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا شامگاه پنجشنبه در کنفرانس خبری با مایک پمپئو در آنکارا از توافق ترکیه و آمریکا برای برقراری آتش بس در شمال سوریه خبر داد.

پنس بعد از مذاکرات خود با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در جمع خبرنگاران گفت: با رهبری قاطع ترامپ و روابط خوب ترکیه و آمریکا دو کشور تصمیم به آتش بس در سوریه گرفتند.

وی با اشاره به مذاکرات گسترده خود با اردوغان و مذاکرات هیات های دو کشور افزود: طی ۱۲۰ ساعت آینده آمریکا زمینه خروج نیروهای وای پی جی از ۳۰ کیلومتری مرزهای ترکیه را فراهم خواهد کرد و بعد از آن، ترکیه آتش بس را اعلام خواهد کرد.

پنس با تاکید بر اینکه طبق توافق طرفین ترکیه به هیچ عنوان عملیاتی در کوبانی انجام نخواهد داد، گفت: ترکیه و آمریکا در شمال شرق سوریه در زمینه پایان فعالیتهای داعش به توافق رسیده اند و جزئیات موجود توافق اعلام خواهد شد.

به گفته پنس ترکیه و آمریکا در زمینه لزوم حفط حقوق بشر اقوام مختلف در شمال سوریه و حقط حقوق آنان به توافق رسیده اند.

توافق آمریکا و ترکیه بر سر آتش بس در سوریه/ ترامپ: دیگر نیازی به تحریم ترکیه نیست

معاون ترامپ اظهار داشت:‌ طبق توافق به عمل آمده بین طرفین، آمریکا هیچ تحریمی علیه ترکیه اعمال نخواهد کرد و تحریمهای اقتصادی وضع شده نیز از میان برداشته خواهد شد.

پنس با اشاره به همکاریهای آمریکا با گروه های کرد سوریه گفت: ما به همکاریهای خود با این گروهها ادامه خواهیم داد ولی گروههای یاد شده در ۳۰ کیلومتری مرزهای ترکیه، نیروهای خود را عقب خواهند کشید.

پنس افزود: ما در منطقه حضور نظامی نخواهیم داشت ولی فعالیتهای سیاسی و دیپلماتیک خواهیم داشت.

لازم به ذکر است ترکیه در دو روز گذشته صحنه مذاکرات فشرده مسوولان بالای آمریکا در این کشور بود.

رابرت چارلز اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا از روز گذشته در آنکارا با ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، خلوصی آکار وزیر دفاع، هاکان فیدان رییس سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه دیدار کرد.

ظهر امروز پمپئو وزیرخارجه آمریک وارد آنکارا شد و ساعتی بعد از وی نیز مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا به آنکارا آمده و بعد از گذراندن مدت زمان کوتاهی در سفارت آمریکا در آنکارا به محل کاخ ریاست جمهوری رفت.

مذاکرات خصوصی پنس و اردوغان بیش از یک ساعت و چهل دقیقه بطول انجامید و بعد از مذاکرات خصوصی هیاتهای دوطرف به مدت دو ساعت و چهل دقیقه دیدار کردند.

مساله افشای نامه ترامپ به عنوان رییس جمهور ترکیه و سخنان منابع دیپلماتیک مبنی بر اینکه ترکیه این نامه را به زباله دانی انداخته و پاسخ نامه را با آغاز عملیات نظامی در سوریه داد و نیز اعلام برخی تحریمهای آمریکا علیه ترکیه در صدر اخبار روز جاری ترکیه جای داشت.

به موازات دیدار روز جاری مسوولین آمریکا در آنکارا، الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رییس جمهور سوریه روز جاری در آنکارا با سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه دیدار کرد.

ناظران آگاه با اشاره به اینکه اردوغان روز سه شنبه در سوچی دیدار خواهد کرد، دیدار همزمان لاورنتیف و پنس از آنکارا را مهم ارزیابی می کنند.

ترکیه از چهارشنبه هفته گذشته به رغم مخالفت گسترده در شمال سوریه مبادرت به مداخله نظامی کرده است. ترکیه هدف خود از این عملیات را مسددود کردن کریدور تروریستی در مرزهای خود و تاسیس یک منطقه امن در مرزهای ترکیه با سوریه در عمق ۳۰ کیلومتری خاک ترکیه اعلام کرده است.

ترامپ: دیگر نیازی به تحریم ترکیه نیست

رئیس‌جمهور آمریکا پس از توافق کشورش با ترکیه برای آتش‌بس موقت در شمال شرقی سوریه اعلام کرد که دیگر نیازی به تحریم ترکیه نمی‌بیند.

به نقل از شبکه خبری الجزیره، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه پس از توافق کشورش با ترکیه برای توقف موقت عملیات نظامی ارتش ترکیه در شمال شرقی سوریه اعلام کرد که از نظر وی دیگر نیازی نیست که آمریکا علیه ترکیه تحریم وضع کند.

دونالد ترامپ که طی روزهای اخیر چندین بار ترکیه را به وضع تحریم‌های شدید و به زعم خودش نابودکننده تهدید کرده بود، ساعتی پس از پایان مذاکرات هیئت بلندپایه آمریکایی با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه که طی آن دو طرف برای آتش‌بس موقت در شمال شرقی سوریه به توافق رسیدند، در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: «خوشحالم که دیگر نیازی نیست ترکیه را تحریم کنیم. البته تحریم ترکیه یا رفع تحریم‌ها علیه آن تنها دست من نیست، اما فکر می‌کنم که دیگر لازم نباشد کنگره ترکیه را تحریم کند.»

وی افزود: «من از کاری که ترکیه انجام داد، تشکر می‌کنم و احترام زیادی برای رئیس‌جمهور اردوغان قائلم. رئیس‌جمهور اردوغان یک رهبر بزرگ و بسیار شجاع است و فکر می‌کنم بتوانیم ماه آینده با یکدیگر دیدار داشته باشیم.»

ترامپ در ادامه از توافق با ترکیه به عنوان یک دستاورد بزرگ یاد کرد و گفت: «ما به هرچه آرزو داشتیم، دست یافتیم. ما می‌توانیم نیروهایمان را به خانه بازگردانیم و در عین حال داعش را [به کمک ترکیه] مهار کنیم. همه از این توافق راضی و خوشحالند؛ هم ما خوشحالیم و هم ترکیه و هم کُردها.»

===

ارتش سوریه گذرگاه مرزی عین العرب را بازپس گرفت/ کشته شدن ۲۱۸ غیرنظامی سوری در حمله ترکیه/سفر معاون ترامپ به آنکارا

ارتش سوریه گذرگاه مرزی«عین العرب»(کوبانی) در مرزهای شمالی سوریه با ترکیه را بازپس گرفت.

ارتش سوریه گذرگاه مرزی عین العرب را بازپس گرفت/ کشته شدن 218 غیرنظامی سوری در حمله ترکیه/سفر معاون ترامپ به آنکارا
 

خبرنگار المیادین گفت که ارتش سوریه گذرگاه مرزی«عین العرب»(کوبانی) در مرزهای شمالی سوریه با ترکیه را بازپس گرفت.

شب گذشته نیروهای ارتش سوریه پس از توافق با کردها برای رویارویی با تجاوز ترکیه به اراضی سوریه وارد شهر عین العرب در شمال سوریه شدند.

خبرگزاری اینترفاکس روسیه نیز گزارش داد که سخنگوی وزارت خارجه روسیه تأکید کرده است که در چارچوب هر گونه راه حلی برای بحران و نزاع در شمال سوریه، دولت سوریه باید مرزها را به کنترل خود در آورد.

در همین حال، اداره خودمختار کردها در شمال سوریه امروز پنجشنبه اعلام کرد که در حمله ترکیه به منطقه شمال سوریه  که بیش از یک هفته پیش آغاز شد تا کنون ۲۱۸ غیرنظامی از جمله ۱۸ کودک کشته شدند.

در نتیجه این حمله همچنین ۶۵۰ تن زخمی شدند و بیش از ۳۰۰ هزار تن نیز آواره شدند.

از جهتی دیگر، خبرنگار سانا گزارش داد که پهپاد نیروهای ترکیه در روستای «مجیبره زرکان» در ریف شهر «تل تمر» در استان «الحسکه» پس از مورد هدف قرار گرفتن، سرنگون شد.

خبرنگار سانا همچنین تصریح کرد که نیروهای ارتش ترکیه و گروه های مسلح سوری مورد حمایتش شهر «راس العین» در حومه شمالی حسکه را به محاصره خود در آوردند.

بر اساس این گزارش، مناطق مختلف راس العین هدف حملات گسترده هوایی و توپخانه‌ای ارتش ترکیه قرار گرفت.

خبرگزاری سانا همچنین گزارش داد که یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه تاکید کرد: با وجود موج محکومیت‌ های بین‌ المللی، رژیم اردوغان در تجاوزگری آشکار خود علیه سوریه لجاجت به خرج می‌ دهد.

این منبع تاکید کرد: رژیم اردوغان در نقض آشکار همه قوانین و عرف‌های بین‌المللی مرگ و ویرانی می‌کارد.

وی تصریح کرد: حکومت اردوغان در رده گروه‌های تروریستی قرار گرفته که از آنها انواع حمایت را کرده است.

این منبع گفت: دمشق بار دیگر مخالفت مطلق خود با تجاوزگری ترکیه را اعلام و آن را به شدت محکوم می‌کند و بر همبستگی و وحدت مردم سوریه تاکید می‌کند.

این منبع گفت: باید حکومت اردوغان را مجبور کرد که سیاست‌ های مخرب خود را که تهدیدی برای صلح و امنیت به شمار می‌رود، ریشه کن کند.

این منبع سوری همچنین به ترکیه نیز هشدار داد که در صورتی که رژیم اردوغان بر آغاز تجاوز اصرار کند، خود را در صف تروریست‌ها و گروهک‌ های قرار می‌دهد و قطعا جایگاه خود به عنوان ضامن توافق روند مذاکرات سیاسی آستانه برای حل بحران سوریه را از دست می‌ دهد و این اقدام، ضربه‌ای کشنده به همه روند سیاسی حل بحران سوریه است.

از سوی دیگر، «مایک پنس» معاون «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا امروز پنجشنبه برای مذاکره با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه درباره عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه وارد آنکارا شد.

انتظار می رود که پنس از ترکیه بخواهد که حملات خود به کردها در شمال شرق سوریه را متوقف کند این در حالی است که «دونالد ترامپ» یک روز قبل ترامپ تهدید کرد که تحریم های شدیدی را به دلیل این عملیات علیه ترکیه اعمال می کند.

بنابراین گزارش،«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه ساعت ۱۶ چهارشنبه ۱۷ مهر، حمله به شمال شرق سوریه را اعلام کرد. ترکیه هدف از این تهاجم را حمله به «یگان‌های مدافع خلق» موسوم به «ی.پ.گ» و «پ.ک.ک» و داعش اعلام کرده است. آنکارا پیشتر هدف خود از این اقدام نظامی را ایجاد «منطقه امن» برای بازگرداندن آوارگان سوری به کشورشان عنوان کرده بود. دولت سوریه اقدام ترکیه را اشغالگری توصیف کرد و اعلام کرد با آن مقابله می کند.

حمله ترکیه به شمال شرق سوریه همچنین با واکنش گسترده کشورهای مختلف از جمله آمریکا و کشورهای اروپایی مواجه شد و بسیاری از کشورهای اروپایی تصمیم به توقف صادرات سلاح به ترکیه گرفتند.

 

شما هم نظر خود را ارسال کنید