تهدید نفتی حسن ‌روحانی

تیر ۱۳, ۱۳۹۷ ساعت: ۲۲:۲۸ ب.ظ 834 بازدید یک نظر
اتفاقاتی که این روزها در صحنه بین‌الملل رخ داده، منجر به ایجاد مناقشات بسیاری پیرامون مسئله نفت در میان کشورهای اوپک و غیراوپک گردیده است. آمریکا همچنان درحال خط و نشان کشیدن علیه ایران است تا بتواند اوپک و سایر کشورها را متقاعد سازد که می‌توانند جایگاه نفتی ایران را تصاحب کنند. تاکنون نیز عربستان، روسیه و کویت در این راه تا حدودی اعلام آمادگی کرده‌اند. اما مقامات کشورمان معتقدند که سهمیه تولید نفت ایران نباید به هیچ کشوری واگذار شود و کسی نمی‌تواند مانع صادرات نفت ایران شود. باید دید که این باور چه میزان به واقعیت نزدیک است.

آمریکا قادر است فروش نفت ایران را به صفر برساند؟

تهدید نفتی حسن ‌روحانی

اتفاقاتی که این روزها در صحنه بین‌الملل رخ داده، منجر به ایجاد مناقشات بسیاری پیرامون مسئله نفت در میان کشورهای اوپک و غیراوپک گردیده است. آمریکا همچنان درحال خط و نشان کشیدن علیه ایران است تا بتواند اوپک و سایر کشورها را متقاعد سازد که می‌توانند جایگاه نفتی ایران را تصاحب کنند. تاکنون نیز عربستان، روسیه و کویت در این راه تا حدودی اعلام آمادگی کرده‌اند. اما مقامات کشورمان معتقدند که سهمیه تولید نفت ایران نباید به هیچ کشوری واگذار شود و کسی نمی‌تواند مانع صادرات نفت ایران شود. باید دید که این باور چه میزان به واقعیت نزدیک است.

روحانی: جلو صادرات نفت ایران را بگیرید
تا نتیجه‌اش را ببینید
حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان گفت: «اگر توانستید، جلو صادرات نفت ایران را بگیرید تا نتیجه‌اش را ببینید.» وی با اشاره به اینکه منطق ملت ایران را در مذاکره با قدرت‌های جهانی اثبات کردیم و در مذاکراتی نفسگیر و طولانی با قدرت‌های بزرگ دنیا به رغم همه فشارها، سختی‌ها و پیچ و خم‌ها به توافقی بزرگ دست یافتیم که به نفع هر دو طرف بود، اظهار داشت: «در نتیجه اجرای این توافق تعامل و تبادلات اقتصادی و علمی کشورمان با جهان رونق گرفت و میلیاردها دلار سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف به ویژه از سوی ایرانیان مقیم خارج انجام شد.»
رئیس جمهور با بیان اینکه برجام بر مبنای نفع ایران و جهان امضا شد، گفت: «منطق ایران تغییر نکرده؛ یک طرف بی منطق از برجام خارج شده که هدفش فشار به ملت ایران است. هدف واقعی آمریکا از تحریم، فشار به زندگی مردم است اما آنها ادعا می‌کنند که می‌خواهند به دولت ایران فشار وارد کنند، اما وقتی واردات مایحتاج ضروری مثل دارو و نهاده‌های دامی را تحریم کنند، به چه کسی فشار وارد خواهد شد؟ آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می‌خواهند به طور کامل جلو صادرات نفت ایران را بگیرند. آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که این اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید.»
روحانی همچنین در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: «مقامات سوئیسی هم گفته‌اند که می‌دانیم حق با ایران است و حامی برجام و تداوم روابط اقتصادی با ایران هستیم و۴۰ شرکت اقتصادی سوئیس روز چهارشنبه با همکاران ایرانی خود جلسه دارند. در این مقطع که آمریکایی‌ها در مواجهه با ایران به جز چند کشور از طرف همه کشورهای دیگر جهان در زبان و عمل محکوم شده‌اند، امیدوارم بتوانیم با همکاری و همدلی با کمترین هزینه از این مسیر عبور کرده و شاهد ایرانی سرزنده تر، آبادتر و عزتمندتر باشیم.»

سازدار: تحریم نفتی ایران امکان‌پذیر نیست
اما از نظر روانی تاثیرگذار خواهد بود
در این راستا، سیروس سازدار، کارشناس حوزه انرژی به آفتاب اقتصادی گفت: «اینکه بتوانند نفت ایران را به طور کامل تحریم کنند، عملا امکان‌پذیر نیست، هر چند احتمالا این مسئله از نظر روانی تاثیرگذار خواهد بود. از سوی دیگر، شرکت‌های خارجی براساس منافع شخصی خود عمل می‌کنند و حتی تابع دولت‌هایشان نیز نیستند. به وضوح می‌توان دید که برخی شرکت‌های اروپایی مطابق میل دولت‌ها رفتار نمی‌کنند.»
سازدار افزود: «اما اینکه بخواهیم بدانیم نفت برای ایران مشکل ایجاد خواهد کرد یا خیر، پاسخ مثبت است. هر چند باید گفت که بسته شدن شیر نفت ایران امکانپذیر نیست، زیرا ما بازار خود را در جهان دارا هستیم.»
وی تصریح کرد: «اگر دیپلماسی ما درست عمل کند، با توجه به اینکه آمار صادرات ما خیلی بالا نیست، می‌توان گفت که معاملات نفتی ما امکان‌پذیر است. اما لازمه این امر، بسیج شدن تیم اقتصادی ماست. به علاوه اینکه، دراین شرایط نمی‌توان صادرات نفتی هیچ کشوری را به صفر رساند و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.»

تاثیر فشارهای خارجی بدون منطق
از سوی دیگر، به باور حسن روحانی فشارهای خارجی بدون منطق نمی‌تواند کاری از پیش ببرد. وی در این راستا گفت: «تلاش دولت، تحقق اهداف ملی با وحدت و همراهی مردم است. با آغاز دولت یازدهم به همه طرف‌های خارجی خود گفتیم که اگر با زبان احترام و منطق با ملت ایران سخن بگویید، می‌توانیم مشکلات را با منطق و گفت‌وگو حل کنیم و اگر منطق شما تهدید، فشار و تحقیر مردم ایران باشد، این سیاست هیچ وقت در ایران جواب نخواهد داد و نتیجه آن باخت باخت خواهد بود.»
رئیس جمهور با تاکید دوباره بر اینکه فشار اقتصادی به ایران، فشار به ملت ایران خواهد بود، اضافه کرد: «وقتی سرمایه گذاری در ایران با مانع مواجه شود، توسعه صنایعی که از این سرمایه گذاری بهره مند شده و باعث شده بودند در این سال‌ها درآمد غیر نفتی کشور از درآمد نفتی بالاتر برود، مختل خواهد شد. نتیجه اعمال فشار بر روابط بانکی و بیمه ای، در نهایت بر ملت ایران وارد خواهد شد.»

گفتمانی برای پرهیز از مرعوب شدن
حسن بهرام‌نیا، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در مورد اظهارات اخیر حسن روحانی به آفتاب اقتصادی گفت: «گفتمان در دنیا دو گونه است؛ یک نوع گفتمان جنبه دیپلماتیک دارد و باید برای پرهیز از مرعوب شدن در مقابل سیاست‌های ظالمانه دشمن از آن استفاده کنیم. بخشی از سخنان آقای روحانی نیز در همین ارتباط است. نوع دوم گفتمان نیز به سیاست مربوط می‌شود.»

باید به یک شکلی تحریم را دور بزنیم
بهرام نیا افزود: «ترامپ تلاش دارد خلا نفتی ناشی از تحریم‌های ایران را پر کند. طبیعی است که آمریکا می‌خواهد با استفاده از حمایت کشورهای تحت نفوذ خود مانع فروش نفت ایران شود و آن کشورها نیز به دلیل روابط دیپلماتیک خود با ایالات متحده از این کشور تمکین می‌کنند. از سوی دیگر، ما به یک شکلی باید تحریم را دور بزنیم و نفتمان را به فروش برسانیم.»
این عضو کمیسیون انرژی در ادامه تصریح کرد: «ما طبیعتا با مشکل تحریم روبه‌رو خواهیم شد بنابراین باید عدم خرید نفت را به شکلی دیگر در قالب دور زدن تحریم‌ها جبران کنیم. با توجه به تجارب تحریم‌های گذشته، امید است که بتوانیم مدیریت مناسبی در این مسیر داشته باشیم.»

اکنون دنیا منعی برای خرید نفت از ایران ندارد
از سوی دیگر،‌ یک کارشناس نفتی با تایید سیاست اخیر دولت و اظهارات حسن روحانی گفت: «با از میان رفتن قطعنامه قبلی شورای امنیت، اکنون دنیا منعی برای خرید نفت از ایران ندارد.»
در دوره قبل ما شش دوره تحریم بین‌المللی سازمان ملل را داشتیم و این تحریم‌ها باعث شد که کل دنیا متقاعد شدند که با ایران قرارداد نفتی منعقد نکنند. در واقع، مانعی که بر سر راه خرید نفت از ایران وجود داشت، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل بود. با از میان رفتن قطعنامه قبلی شورای امنیت، اکنون دنیا منعی برای خرید نفت از ایران ندارد.»
حامد فرنام، کارشناس انرژی در ادامه به آفتاب اقتصادی گفت: «درحال حاضر از نظر قوانین بین‌المللی کسی نمی‌تواند مانع فروش نفت ما شود. سخنان ریاست جمهوری از این بعد مطرح شده است.»
اکنون با توجه به شرایط موجود، باید در انتظار سایر اتفاقاتی بود که در سایه گفت‌وگوها و رایزنی‌های دو طرف این چالش رخ خواهد داد. امید است که مقامات کشورمان بتوانند با پرداختن به روش صحیح گفتمان دیپلماتیک با بهره‌گیری از نظر صاحبنظران و کارشناسان از موضع قدرت، جایگاه اقتصادی ایران را در جهان حفظ و آن را ارتقا بخشند.