تموز داغ / گزارشی از اعتراضات مردمی در شهرهای عراق

تیر ۲۴, ۱۳۹۷ ساعت: ۰۱:۲۲ ق.ظ 871 بازدید بدون نظر
عراق در هفته گذشته شاهد اعتراضاتی در مناطق مختلف این کشور از جمله بصره، ناصریه، عماره و دیوانیه بود که نهایتا شب گذشته دامنه ی آن به نجف اشرف کشیده شد. اعتراضاتی که نوع آن در ماه داغ تموز در سال های پیشین نیز دیده شده بود.

تموز داغ / گزارشی از اعتراضات مردمی در شهرهای عراق

عراق در هفته گذشته شاهد اعتراضاتی در مناطق مختلف این کشور از جمله بصره، ناصریه، عماره و دیوانیه بود که نهایتا شب گذشته دامنه ی آن به نجف اشرف کشیده شد.  اعتراضاتی که نوع آن در ماه داغ تموز در سال های پیشین نیز دیده شده بود.

بستر اصلی اعتراضات فساد، فقر و بیکاری فزاینده، کاستی های فرساینده در خدمات عمومی از جمله برق بوده است که در بصره با توجه به کشته و مجروح شدن تعدادی از معترضین به آشوب های جدی تر بعدی انجامید.

نماینده مرجعیت عالی در عراق روز جمعه ضمن حمایت از اساس اعتراضات، بر ضرروت پاسخ مثبت حکومت و مسئولین به مطالبات مردم تاکید کرد، نماینده مرجعیت، در این حال یادآور شد که اعتراضات باید آرام و بدون تعریض و تعرض به حقوق و اموال عمومی صورت پذیرد.

به رغم تاکیدات فراوان مبنی بر اعتراضات آرام برای اعلام مطالبات مردمی، شب گذشته عده ای در نجف اشرف  با انحراف جریان اعتراضات مردمی اقدام به تخریب و آشوب نمودند و شعارهایی سیاسی نیز سر دادند.

این عده که بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ تن در نوسان بودند و هیچ گونه مداخله پلیس را نیز در برابر خود نمی دیدند، شامگاه جمعه به فرودگاه و سپس دفاتر احزاب ازجمله جریان حکمه، عصائب و حزب الله و حزب الدعوه حمله ور شده و این دفاتر را به آتش کشیدند. در فرودگاه نیز با ورود به محوطه ی باند پرواز ، برای دو هواپیمای حاضر در باند پرواز مزاحمت هایی ایجاد نمودند. یکی از از این دو هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان و دیگری متعلق به شرکت هواپیمایی عراق بود.

ظاهرا پلیس نجف اشرف برای پرهیز از تکرار حادثه کشته شدن شهروندان در بصره از هر گونه مداخله در ممانعت از آشوب در اعتراضات نجف پرهیز کرده بود و لذا معترضان توانستند به فرودگاه حمله کرده و باند آن را تسخیر نمایند و در مسیر بازگشت به شهر دفاتر احزاب و برخی شخصیت ها را به آتش بکشند.

با نوجه به ایجاد رعب و وحشت از سوی معترضین و  عدم توجیه حمله به فرودگاه و ایجاد آتش سوزی، نهایتا نیروهای نظامی و انتظامی با کسب دستور از بغداد به صحنه آمده و با دستگیری تعدادی از معترضین ماجرا را در نجف به پایان رساندند.

گرچه اساس اعتراضات به حق و  متوجه ضعف و مشکلات عدیده در خدمات عمومی، فساد و بیکاری است، اما این تلقی وجود دارد که آشوب ها به نوعی هدایت شده است و در نجف اشرف این گمان وجود دارد که وابستگانی از صرخی ها و یمانی ها و فرقه های انحرافی مذهبی که از این شهر رانده شده و تحت الحمایه برخی دولت ها از جمله عربستان هستند در آشوب ها و تخریب اموال عمومی و آتش زدن احزاب مداخله داشته اند. این ظن و گمان نیز وجود دارد که برخی در دولت عبادی مایل به شدت بحران برای اعلام حالت اضطراری و نهایتا تداوم دولت عبادی هستند که البته این دیدگاه چندان پر رنگ به نظر نمی رسد.

یادآور می شود فراخوانهایی از طریق فیس بوک و رسانه های اجتماعی برای تداوم اعتراضات در شهرهای دیگر از جمله کربلا و بغداد صورت گرفته است که باید دید به کجا خواهد انجامید.

به گزارش شفقنا این در حالی است که بیش از یک ماه از انتخابات پارلمانی عراق می گذرد و با توجه به تایید صحت انتخابات، احزاب عراقی درحال رایزنی برای تعیین نخست وزیر جدید هستند و به نتایجی نیز دست یافته اند.

اعتراضات این روزهای عراق نشان می دهد که دولت آینده  چه مستقل و چه از هر گروه و حزبی که باشد برای پاسخ به مطالبات مردم رنجدید و به ستوه آمده عراق از فساد و فقر و کاستی های خدمات عمومی کار دشواری در پیش دارد و  همه احزاب باید این موضوع را در ترکیب و تشکیل دولت مد نظر قرار دهند.

 

Image result for ‫اعتراضات در عراق‬‎

Image result for ‫اعتراضات در عراق‬‎

Image result for ‫اعتراضات در عراق‬‎

Image result for ‫اعتراضات در عراق‬‎

شما هم نظر خود را ارسال کنید