ترکمنستان گاز ایران را قطع کرد!

دی ۱۲, ۱۳۹۵ ساعت: ۲۱:۰۸ ب.ظ 523 بازدید بدون نظر
شرکت ملی گاز درباره قطع گاز وارداتی از ترکمنستان به ایران اطلاعیه‌ای صادر و از عموم مردم خواست برای جلوگیری از بروز مشکل در شبکه گاز خانگی استان‌های شمالی در دوره سرما صرفه جویی کنند.

ترکمنستان گاز ایران را قطع کرد!

اطلاعیه شرکت ملی گاز درباره قطع گاز وارداتی از ترکمنستان به ایران

شرکت ملی گاز درباره قطع گاز وارداتی از ترکمنستان به ایران اطلاعیه‌ای صادر و از عموم مردم خواست برای جلوگیری از بروز مشکل در شبکه گاز خانگی استان‌های شمالی در دوره سرما صرفه جویی کنند.

 متن اطلاعیه شرکت گاز به این شرح است:

به آگاهی ملت شریف ایران می‌رساند براساس قراردادی که از بیست سال پیش میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت ترکمن گاز منعقد شده است بخشی از گاز مصرفی مناطق شمالی با واردات از این کشور تأمین می‌شود.

اما در طول این مدت هر از گاهی رفتارهایی مغایر با اصول قرارداد از شرکت ترکمنی سر زده است که مهم‌ترین آن قطع جریان گاز در اوج سرمای سال ۸۶ بود که متأسفانه منجر به پذیرش خواست نامعقول شرکت ترکمن گاز و افزایش ۹ برابری قیمت گاز شد.

در ۳ سال اخیر و با تلاش‌های صورت گرفته خوشبختانه مبالغ مربوط به خرید گاز به طور کامل به شرکت ترکمن پرداخت شد و مذاکرات برای چگونگی بازپرداخت بدهی‌های گذشته با حفظ ادعاهای ایران مبنی بر خسارت کمی و کیفی نیز آغاز شد که در مذاکرات اخیر مورد توافق طرفین قرار گرفت.

اما شرکت ترکمن گاز بطور ناگهانی و خارج از توافق بعمل آمده به صورت غیر منطقی و در اقدامی مغایر با چهارچوب قرارداد بار دیگر با آغاز فصل سرما با این ادعا که باید مبلغ مورد مناقشه و اختلاف را به سرعت دریافت کند، از صبح امروز اقدام به قطع گاز ارسالی به ایران کرده است. از آنجا که این رفتار شرکت ترکمن گاز خلاف قرارداد فی مابین دو شرکت می‌باشد، ما همچنان بر موضع به حق خود پافشاری نموده و ضمن درخواست از عموم مردم برای مصرف بهینه گاز، اعلام می‌داریم در سایه سخت کوشی پرسنل زحمتکش صنعت نفت در سه سال اخیر میزان تولید گاز به حدی افزایش یافته که دیگر نیازی به واردات نداشته و صرفاً با صرفه جویی در نیروگاه‌ها و صنایع و بخش خانگی در فصل زمستان می‌توان آن را جبران نمود.

همچنین به آگاهی می‌رسانیم همکاران ما در صنعت نفت و شرکت گاز تمهیدات لازم را برای جلوگیری از بروز مشکل در شبکه گاز خانگی استان‌های شمالی در دوره سرما در نظر گرفته‌اند و با یاری خداوند و همراهی مردم این دوره سرما نیز با حداقل مشکل سپری خواهد شد.

شرکت ملی گاز ایران

شما هم نظر خود را ارسال کنید