تحریم خاموش هم براندازی است

مرداد ۱۷, ۱۳۹۸ ساعت: ۲۳:۵۹ ب.ظ 110 بازدید بدون نظر
در واقع آنها به دنبال این هستند که در صورت شرکت اصلاح طلبان در انتخابات از طریق براندازان و یا لشگرهای توئیتری که به نام براندازان (و در واقع بر ضد اصلاح طلبان) آماده کردند، اصلاحات را متهم به ترس و حضور در انتخابات از سر ترس کنند. درصورتی هم که شرکت نکردند با این زمینه سازی را برای برخوردهای امنیتی و غیرسیاسی فراهم کنند. این درحالی است که در فرآیندهای سیاسی اساسا عدم شرکت یا حتی تشویق مردم به عدم شرکت در یک انتخابات یا دادن آراء سلبی از حقوق اولیه و مسلم افراد است.

✅تحریم خاموش هم براندازی است

📌 سایت شبه امنیتی مشرق در بخش وبلاگ های خود با اشاره به مصاحبه اخیر سعید حجاریان که گفته بود: «استراتژی حضور بی قید و شرط، مردم و اصلاح‌طلبان را به کلی از یکدیگر جدا می‌کند. اکنون مردم به جریان‌های سیاسی بی‌اعتماد هستند و هر نوع لغزش و اشتباه تاکتیکی و استراتژیک به مثابه مرگ یک جریان است. امروز برخی از مردم می‌گویند شما گفتید به روحانی رأی بدهید تا شرایط بسامان شود اما این طور نشد فلذا دیگر با طناب شما به چاه نمی‌رویم!»

📌مشرق این سیاست را «تحریم خاموش» نامگذاری می‌کند و می نویسد: «می‌گویند که اگر چهره‌های پیر و مسئله‌دار ما از سوی شورای نگهبان تأیید صلاحیت نشوند؛ فهرست انتخاباتی نخواهیم داد و دعوتی هم از مردم صورت نمی‌دهیم. فرایندی که نام آن در حقیقت، «تحریم خاموش» است و در هیچ دموکراسی‌ای در دنیا پذیرفته نیست.»

📌واژه سازی مشرق با عنوان «تحریم خاموش» بی دلیل و تحلیل نیست. مشرق که پیشتر «عدم شرکت در انتخابات را مستلزم برخورد از سوی حاکمیت با جریان اصلاحات دانسته بود» حالا حتی «عدم شرکت» را هم با واژه سازی «تحریم خاموش» به دست بندی جرم های امنیتی وارد کرده می نویسد: «بدیهیست که تحریم خاموش به معنی اصرار بر عدم پذیرش قوانین موضوعه کشور و قرار داشتن در موضع اپوزسیون و براندازی نسبت به حاکمیت است.»

📌اهداف سایت شبه امنیتی مشرق از این ادبیات این است که به صورت غیرمستقیم اصلاح طلبان را «تهدید» و با ایجاد «ترس» شرایط «تصمیم سازی» در میان اصلاح طلبان را ایجاد کند. آنها البته به خوبی می دانند که پیش از این هم بارها در پیش و پس از انتخابات ها جریان های سیاسی را با ابزارها امنیتی تهدید کردند اما برایشان هیچ نتیجه ای نداشت.

📌در واقع آنها به دنبال این هستند که در صورت شرکت اصلاح طلبان در انتخابات از طریق براندازان و یا لشگرهای توئیتری که به نام براندازان (و در واقع بر ضد اصلاح طلبان) آماده کردند، اصلاحات را متهم به ترس و حضور در انتخابات از سر ترس کنند. درصورتی هم که شرکت نکردند با این زمینه سازی را برای برخوردهای امنیتی و غیرسیاسی فراهم کنند. این درحالی است که در فرآیندهای سیاسی اساسا عدم شرکت یا حتی تشویق مردم به عدم شرکت در یک انتخابات یا دادن آراء سلبی از حقوق اولیه و مسلم افراد است.

📌به عبارت روشنتر مشرق با واژه سازی «تحریم خاموش» یک اعتراف روشن و ناخواسته از این تفکر دارد که آنها هیچ «حقی» برای مردم در تعیین سرنوشت خود (که از حقوق مصرع در قانون اساسی است) قائل نیستند.

📌حق رای دادن به این یا آن کاندیدا، این لیست یا آن لیست به دنبال حق و اختیار شرکت داشتن مردم در انتخابات است. تفکر شبه امنیتی مشرق که در این دست نوشتجات شبه استالینیستی بروز و ظهور می یابد نشان می دهد آنها برای افراد جامعه و فعالان سیاسی این حق را قائل نیستند که اساسا شناسنامه به دست بگیرند و بخواهند رای بدهند یا رای ندهند. در نگاه به شدت توتالیتریستی آنها افراد حق انتخاب ندارند که در انتخابات شرکت کنند. این در واقع دادن آدرس دقیق و مشخص وتایید همان حرفهایی است که سالهاست اپوزیسیون خارج از کشور با این عنوان می زنند که مردم در ایران از سر ناچاری و به خاطر مهر خوردن در شناسنامه در صف رای می ایستند.

📌حالت خوشبینانه این است که فکر کنیم آنها قصد داشتند با توسل به اینکه به یک نهاد امنیتی منتسب هستند در دل رقیب سیاسی «ایجاد ترس کنند.» اما حالت بدبینانه این است که آنه می دانستند چه می گویند و اتفاقا قصد دارند تا به عموم مردم (نه فقط اصلاح طلبان) این پیام را برسانند که «شما هیچگونه حقی در زمینه عدم شرکت در انتخابات ندارید و عدم شرکت شما در انتخابات به منزله «تحریم» آن هم نه از نوع «روشن» بلکه حتی از نوع «خاموش» است.

📌لذا یا حواسشان نبوده که این نوع نوشته در واقع اعتراف به ایجاد یک وضعیت توتالیتر است که رد آن مردم و جریان های سیاسی حقی برای انتخاب ندارند، یا نمی دانستند و از سر ناآگاهی چنین اشتباه بزرگی را مرتکب شدند.

شما هم نظر خود را ارسال کنید