تجمع دانشجویان علامه طباطبایی علیه جنگ، تحریم و اقتدارگرایی

خرداد ۶, ۱۳۹۸ ساعت: ۲۲:۴۷ ب.ظ 817 بازدید بدون نظر
یکشنبه پنجم خرداد دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی در اعتراض به جنگ، تحریم و اقتدارگرایی تجمع برگزار کردند.

تجمع دانشجویان علامه طباطبایی علیه جنگ، تحریم و اقتدارگرایی

📌 یکشنبه پنجم خرداد دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی در اعتراض به جنگ، تحریم و اقتدارگرایی تجمع برگزار کردند.

📌تجمع با خواندن سرود یار دبستانی آغاز شد و دانشجویان با پلاکاردهایی که در آن نوشته شده بود: “نه به جنگ، نه به تحریم، نه به اقتدارگرایی؛ حصر ناعادلانه باید شکسته شود؛ سیاست تحریم غیرانسانی است؛ فقر و فلاکت، حاصل سیاست تحریم امنیت ملی بدون آزادی و عدالت بی‌معناست” حیاط دانشکده علوم اجتماعی را دور زدند و سپس بیانیه تجمع خوانده شد.

📌در حین خوانده شدن بیانیه تعدادی از بسیجیان دانشگاه و افراد غیر دانشجو سعی کردند که در روند برگزاری برنامه اخلال ایجاد کنند که مورد بی توجهی تجمع کنندگان قرار گرفتند.

📌همچنین در بیانیه‌ی پایانی تجمع نیز آمد:

📌این روزها اخبار نگران‌کننده‌ای از این سو و آن سو شنیده می‌شود.

📌درحالی که تحریم‌های شدید اقتصادی زندگی مردم را مختل کرده، گروهی بر طبل جنگ می‌کوبند و گروهی دیگر افزایش فشار تحریم‌ها را طلب می‌کنند.

📌این در حالی است که در چند سال گذشته گوش ما از رجزخوانی قدرت‌ها کر شده و صدای‌مان نیز شنیده نمی‌شود.

📌می‌خواهیم در میانه‌ی این دوگانه‌ی کاذب و کذایی باز هم صدای‌مان را بلند کنیم:«نه به جنگ، نه به تحریم، نه به اقتدارگرایی»

📌ما تاکید داریم که مداخله‌ی خارجی به صورت جنگ و تحریم فقط و فقط تحمیل هزینه‌ها و رنج‌های بیش از پیش به مردم، به ویژه طبقات فرودست جامعه است.

📌ما قاطعانه این انگاره‌های متوهمانه که مداخله‌ی قدرت‌ها را براساس حقوق بشر و ادعاهایی از این دست مشروع می‌کنند را رد می‌کنیم و معتقدیم که هیچ دلسوزی برای وضع مردم، جز خود این مردم وجود ندارد.

📌تاکید داریم که در منازعات میان قدرت‌ها همواره این مردمند که له می‌شوند و صدایشان مهجور می‌ماند. امروز نیز اثرات ویران‌گر تحریم‌های غیرانسانی، بر زندگی بخش‌های وسیعی از مردم ایران، برکسی پوشیده نیست.

📌همین مداخله‌ی خارجی بهانه‌ای مضاعف شده است برای بستن صدای منتقدین و معترضین داخلی. امروز بسیارند کسانی که با بهانه کردن همین تهدیدهای خارجی بر اقتدارگرایی در داخل سرپوش می‌گذارند و بدل به توجیه‌گران وضع موجود شده‌اند.

📌صریح و روشن می‌گوییم که هیچ مشروعیتی برای اپوزیسیون توجیه‌کننده‌ی جنگ و تحریم قائل نیستیم و هر راهکاری را که با افزایش رنج و دشواری زیست مردم همراه باشد را نه تنها راهگشا نمی‌دانیم که خود جزوی از مسئله می‌شماریم.

📌اپوزیسیون مشوق جنگ و تحریم باید بداند تا آن زمان که نسبت به رنج و مشقت زندگی مردمان بی‌اعتناست و چشم به رهایی از مسیر فقر و فلاکت آنان دارد، هیچ فاصله‌ی معناداری از هیئت حاکمه ایجاد نکرده و به باور ما جزوی از تباهی وضع موجود است. برای آن‌ها ضروری است که بفهمند که بیزاری مردم از وضعیت موجود هیچ وجهه و آبرویی برای روشی غیرانسانی که در سیاست برگزیده‌اند نخواهد آفرید.

📌چگونه می‌توان دم از امنیت زد، وقتی که هر روزه شاهد دستگیری و بازداشت و زندانی شدن منتقدین و معترضین نسبت به وضعیت موجود هستیم؟ طی دهه‌های گذشته، عملکرد حاکمان برای تک‌صدایی و حذف و سرکوب صداهای متکثر به این انجامیده که امروز دانشگاه تبدیل به پادگانی شده که کوچکترین تحرکی در آن سرکوب می‌شود! اعتراضات و اعتصابات کارگری به شدت سرکوب و فعالین صنفی معلمان زندانی می‌شوند. هنوز بعد از گذشت حدود یک ماه، چند نفر از تجمع‌کنندگان روز کارگر در بازداشت به سر می‌برند که دو تن از آن‌ها روزنامه‌نگارند.

📌سال‌هاست که پاسخ مطالبات اقلیت‌های مذهبی با احکام سنگین قضایی داده می‌شود، دراویش محبوسند، فعالین محیط‌زیستی بیش از یک سال است که در «بازداشت موقتند»! قریب به نه سال از حصر خانگی می‌گذرد، کولبران به جرم تلاش برای امرار معاش گلوله می‌خورند، مهاجریان افغانستانی، نیروی استثمارشده و ارزان برای کار و آبادانی تمام سال‌های گذشته تهدید به اخراج می‌شوند و اعتراضات آرام و مدنی به حجاب اجباری با احکام سنگین زندان روبه‌رو می‌شوند.

شما هم نظر خود را ارسال کنید