تاریخچه کتابخانه ها

بهمن ۴, ۱۳۹۷ ساعت: ۰۰:۱۹ ق.ظ 566 بازدید بدون نظر
با اختراع خط پايه هاي اوليه کتابخانه ها پي ريزي شد. در نتيجه براي آشنايي با نخستين کتابخانه ها نگاهي اجمالي به کتابخانه هاي قرون باستان مي اندازيم.

گزارشی از مهدی معتمدی – مسئول کتابخانه عمومی مجتمع فرهنگی هنری شهرستان مهریز

 

 

 

 

برای بررسی تاریخی کتابخانه باید نقطه آغازی در نظر بگیریم، که این نقطه آغاز می تواند اختراع خط باشد یعنی مرز بین تاریخ و ما قبل تاریخ. با اختراع خط پایه های اولیه کتابخانه ها پی ریزی شد. در نتیجه برای آشنایی با نخستین کتابخانه ها نگاهی اجمالی به کتابخانه های قرون باستان می اندازیم. ( البته کتابخانه های ایران را از عصر قدیم تا جدید به طور جداگانه در مباحث بعدی معرفی می کنیم).

کتابخانه های سومریان: از خرابه های شهرهای باستانی سومریان چنین برمی آید که آنان در حدود ۲۷۰۰ سال پیش از میلاد کتابخانه های شخصی، مذهبی و دولتی برپا کرده بودند که مشهورترین آن ها کتابخانه ((تلو)) با بیش از ۳۰ هزار لوح گلی بوده است.

کتابخانه های بابلیان: معروفترین کتابخانه بابلیان ((بورسیپا)) نام داشت که یکی از شاخص ترین کتابخانه های عهد باستان بود و به طور کلی کتابخانه های آنان از نوع کتابخانه های معابد و قصرها بود.

کتابخانه های آشوریان: مشهور است که کتابداری به عنوان یک پیشه به آن دوران باز می گردد، و آشور بانیپال را باید بحق (( کتابدار- پادشاه)) باستانی تاریخ نامید، و در تاریخ کتابخانه برای نخستین بار در کتابخانه ((نینوا)) به فهرست بر می خوریم.

کتابخانه های فنیقیها: اهالی کارتاژ ( واقع در تونس کنونی ) مراکز اسناد و کتابخانه هایی بغایت نیکو داشته اند.

کتابخانه های مصریان: ماده نوشتنی مصریان پاپیروس بوده و در معبد معروف الهه ((ازیدا)) لوحی کشف شده است که بیانگر کتابخانه ای باشکوه بوده است، و بر روی آن این عبارت نوشته شده است: این سالن کتاب های بانوی مکرم سیشات، الهه تاریخ است که اسناد زندگی بخش ازیداد در آن حفظ می شود

کتابخانه های یونان: بزرگ ترین کتابخانه در تمدن یونان کتابخانه ((اسکندریه)) بوده است. بعد از آن کتابخانه پرگاموم را می توان نام برد

کتابخانه های روم: به مدت پانصد سال کتابخانه ای در روم وجود نداشت، چون کار اصلی رومیان بیشتر کشاورزی و تجارت بود، ولی معروفترین کتابخانه رومیان کتابخانه ((اولپین)) نام داشته است که امپراتور تراژن آنرا ساخته است.

کتابخانه های شامات: معروف ترین آن ها با نام ((ایبله)) یا مرکز اسناد ایبله می باشد. کتابخانه شهر اوگاریت نیز از دیگر کتابخانه های مهم ناحیه شامات در عصر باستان می باشد.

شما هم نظر خود را ارسال کنید