زلزله تغییرات در کابینه انگلیس با آمدن جانسون

«بوریس جانسون» نخست‌ وزیر انگلیس شد

مرداد ۲, ۱۳۹۸ ساعت: ۲۳:۴۹ ب.ظ 380 بازدید بدون نظر
ساعتی پس از به روی کار آمدن بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید انگلیس، کابینه انگلیس دستخوش تغییراتی اساسی شد.

«بوریس جانسون» نخست‌ وزیر انگلیس شد

«بوریس جانسون» به عنوان نخست‌ وزیر جدید انگلیس انتخاب شد

بوریس جانسون وزیر خارجه پیشین انگلیس رهبر حزب محافظه‌ کار بریتانیا شد. وی پس از انتخاب به عنوان رهبر جدید حزب حاکم، به عنوان نخست وزیر انگلیس آغاز به کار خواهد کرد.

مهمترین مأموریت جانسون خارج کردن بریتانیا از اتحادیه اروپا خواهد بود.

جانسون اکنون ۳ ماه فرصت دارد تا بریتانیا را از اتحادیه اروپا خارج کند. وی در رقابت‌های سیاسی بارها وعده داده بود تا بریتانیا را با توافق یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج کند.

وی جانشین ترزا می شده است که پیش از این به‌علت مخالفت پارلمان با توافق برگزیت با اتحادیه اروپا از این سمت کناره‌گیری کرده است.

جانسون که پیش از این وزیر خارجه کابینه ترزا می بوده است، سال گذشته به‌علت اختلاف بر سر طرح‌های برگزیت از سمتش استعفا کرد.

 

جانسون میراث‌دار یک بحران شدید سیاسی بر سر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا خواهد بود. وی باید مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا را متقاعد کند تا مذاکرات مجددی را بر سر برگزیت آغاز کنند. نگرانی‌های مربوط به برگزیت تاکنون فشارهای اقتصادی و مالی زیادی را بر انگلیس وارد کرده است.

تنها توافق موجود بین دولت لندن و بروکسل تاکنون ۳ بار توسط پارلمان انگلیس رد شده، و جانسون بارها اعلام کرده است که برای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا کاملاً آماده است.

«بوریس جانسون» نخست‌ وزیر انگلیس شد

حمایت ترامپ از نخست وزیری جانسون

پیش از این، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روز شنبه با تعریف از «بوریس جانسون» گفته بود: اگر جانسون نخست وزیر شود، روابط واشنگتن – لندن بسیار خوب خواهد شد.

ترامپ با انتقاد از عملکرد ضعیف دولت «ترزا می» نخست وزیر انگلیس در زمینه برگزیت، افزود: از بوریس جانسون خوشم می آید. فکر می کنم که بوریس برگزیت را درست می کند. خیلی ها می گویند جانسون، فرد متفاوتی است.

با این حال پیش از نخست وزیری جانسون، انگلیس با آمریکا اختلافاتی داشت که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پس از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای برجام و تلاش انگلیس برای همراهی با آلمان و فرانسه به‌عنوان طرف‌های اروپایی برجام، شاهد تقابل دیدگاه آمریکا و انگلیس در قبال این توافق بودیم. انگلیس خواهان ادامه برجام است اما آمریکا از آن خارج شده است.
  • انگلیس اکنون در کشاکش دیپلماتیک با آمریکا بر سر «کیم داروش» سفیر خود در واشنگتن است. در این تقابل دو سوی اقیانوس اطلس، انگلیس به‌طرز شدیدی تحقیر شده است، به‌طوری که برخی استعفای اخراج‌گونه این سفیر از آمریکا را نقض حاکمیت ملی انگلیس تعبیر کرده‌اند، این رابطه در پایین‌ترین حد خود است.

زلزله تغییرات در کابینه انگلیس با آمدن جانسون

بوریس جانسون

ساعتی پس از به روی کار آمدن بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید انگلیس، کابینه انگلیس دستخوش تغییراتی اساسی شد.

 ساعتی پس دیدار بوریس جانسون با ملکه انگلیس و انتصاب رسمی او به عنوان نخست‌وزیر، موجی از تغییر و تحولات در کابینه انگلیس به راه افتاد که به شرح زیر است:

نخست‌وزیر جدید انگلیس در اولین اقدامات خود، جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس و رقیب درون حزبی خود را برکنار کرد. جانسون بلافاصله دومینیک راب را به عنوان وزیر امور خارجه جدید انگلیس منصوب کرد.

جانسون همچنین ساجد جاوید را به عناون وزیر اقتصاد جدید انگلیس برگزید.

در واکنش به نخست‌وزیر شدن بوریس جانسون، پنی موردانت، وزیر دفاع این کشور از برنامه خود برای استعفا از سمتش خبر داد و گفته می‌شود او هم از کابینه اخراج شده است.

خانم پریتی پتل نیز به مقام وزارت کشور انگلیس منصوب شد.

تاکنون وزیران تجارت بین‌الملل، دارایی، اسکاتلند، ایرلندشمالی، تجارت، انرژی، استراتژی صنعتی، آموزش، دادگستری، حمل و نقل و توسعه بین‌الملل و معاون نخست‌وزیر از فهرست کابینه خط خورده‌اند.

شما هم نظر خود را ارسال کنید