به حرکت درآمدن نخل تاریخی امیرچخماق یزد بمناسبت عاشورا بعد از ۷۰سال

مهر ۱۰, ۱۳۹۶ ساعت: ۱۸:۱۷ ب.ظ 1,399 بازدید بدون نظر
نخل تاریخی امیرچخماق یزد بمناسبت عاشورا بعد از ۷۰سال به حرکت درآمد. این مراسم تا ۷۰ سال قبل از سوی هیئت محمدآباد در حسینیه امیرچخماق برگزار می‌شده است و امسال بعد از سال‌ها انتظار، توسط جمعی از عزاداران حسینی این مراسم احیا می‌شود.

به حرکت درآمدن نخل تاریخی امیرچخماق یزد بمناسبت عاشورا بعد از ۷۰سال

 

دانلود نخل برداری نخل تاریخی امیرچخماق یزد بعد از ۷۰ سال

 

 

 

محمدرضا نصیری، سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان یزد پیش از این گفته بوذ: نخل امیرچخماق به عنوان قدیمی‌ترین نخل جهان با ۴۵۰ سال قدمت پس از به‌سازی میدان امیرچخماق یزد امسال برای اولین بار بعد از ۷۰ سال از زمین بلند خواهد شد.

وی افزود: این نخل بعد از تعمیر و استحکام‌بخشی و تائید کارشناسان این فن امسال ظهرعاشورا با حضور هیئت محمدآباد یزد در حسینیه امیرچخماق یزد با حضور هیئت‌های مذهبی طبق آداب و رسوم یزدی‌ها گردانده خواهد شد.

نصیری ادامه داد: این مراسم تا ۷۰ سال قبل از سوی هیئت محمدآباد در حسینیه امیرچخماق برگزار می‌شده است و امسال بعد از سال‌ها انتظار، توسط جمعی از عزاداران حسینی این مراسم احیا می‌شود.

مجموعه امیرچخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌انبار است که قدمت آن‌ها به دوره تیموریان می‌رسد. تکیه امیر چخماق در سال ۱۳۳۰ و مسجد امیرچخماق در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند و میدان امیرچخماق، یکی از شاخص‌ترین مجموعه‌های تاریخی و گردشگری در شهر یزد محسوب می‌شود.

گفتنی است، آئین نخل برداری در روز عاشورا دررسای امام حسین (ع) دربسیاری از نقاط استان یزد از جمله در مهریز، تفت و اشکذر نیز با حضور عموم مردم برگزار می‌شود.

شما هم نظر خود را ارسال کنید