میزگرد آسیب شناسی فوتبال یزد برگزار شد

بازگشت فوتبال یزد به اوج نیازمند هم افزایی درون استانی

خرداد ۸, ۱۳۹۷ ساعت: ۲۳:۳۳ ب.ظ 1,183 بازدید بدون نظر
فوتبال یزد که در سال های گذشته 2 نماینده در لیگ دسته یک باشگاه های ایران و نیز سابقه حضور در لیگ برتر کشور داشته اکنون حتی یک نماینده در سطح اول، دوم و سوم فوتبال کشور ندارد.

بازگشت فوتبال یزد به اوج نیازمند هم افزایی درون استانی

 فوتبال یزد که در سال های گذشته ۲ نماینده در لیگ دسته یک باشگاه های ایران و نیز سابقه حضور در لیگ برتر کشور داشته اکنون حتی یک نماینده در سطح اول، دوم و سوم فوتبال کشور ندارد.

همین وضعیت گویای این مهم است که ورزش پر طرفدار و زیبای فوتبال در یزد حال و روز خوشی ندارد و برای برون رفت از این شرایط نیاز به عزم همگانی دست اندرکاران این رشته ورزشی و حمایت و هم افزایی مسئولان استانی است تا فوتبال یزد به جایگاه مورد نظر مردم این دیار دست یابد.
این موضوع دستمایه شد تا چالش ها و موانع رشد و رونق و عوامل افت این رشته ورزشی پرطرفدار در استان با حضور کارشناسان فوتبال یزد در قالب میزگردی در خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز یزد به صورت حرفه ای و کارشناسی مورد تجریه و تحلیل و آسیب شناسی قرار گیرد.
شرکت کنندگان در این میزگرد با تبیین دیدگاه های خود در باره وضعیت فوتبال، راهکارهایی برای بهبود وضعیت موجود ارائه کردند:

** توجه به فوتبال، دغدغه جدی ماست
معاون توسعه امور ورزش اداره کل ورزش و جوانان یزد گفت: اگر پیشتر این اداره کل در تیم داری، فعالیت هایی انجام می داد ولی بعد از دستورالعمل وزارت ورزش و جوانان و ممنوعیت ایجاد شده ما ملزم به رعایت مقررات شدیم و از تیم داری دست بر داشتیم.
سید احمد هاشمی افزود: ما به خوبی به این موضوع واقف هستیم گه اگر در رشته های مختلف در کشور دارای جایگاه و مقام ممتاز باشیم به طور قطع به خاطر مقبولیتی که رشته فوتبال در بین مردم و جوانان دارد هیج چیزی هیچ گاه جای آن را نمی گیرد.
وی خاطر نشان کرد: توجه به فوتبال از دغدغه های جدی ماست و در این خصوص با مسئولان شهرداری و شورای اسلامی شهر یزد نشست ها و رایزنی هایی انجام گرفته تا آنها در تیم داری و حمایت از تیم ها برای رقابت های کشوری ورود و همکاری کنند.
این مسئول اظهار داشت: در این خصوص قول هایی توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر داده شده تا نسبت به احیای باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری یزد فعالیت کنند که اگر این امر محقق شود قطعا بسیاری از مطالبات مرتفع و حل و فصل می شود.
هاشمی تصریح کرد: همچنین از رئیس فدراسیون فوتبال قول هایی گرفته ایم که حداقل در لیگ دسته دوم فوتبال باشگاه های کشور یک تیم برای استان وجود داشته باشد که موضوع را با همکاری بخش های دیگر و هیات فوتبال پیگیری می کنیم.
وی گفت: از دیگر برنامه هایی که برای احیا و حضور تیم های استان در لیگ های کشوری در فوتبال پیشنهاد شده تشکیل باشگاه صنایع با مشارکت شرکت های تولیدی و صنعتی متعدد استان است که اگر در عمل محقق شود نقش مهمی در توسعه این رشته و اجرایی شدن خواسته های علاقه مندان خواهد داشت.
معاون توسعه امور ورزش اداره کل ورزش و جوانان یزد گفت: در یزد افزون بر سه هزار واحد صنعتی و تولیدی فعال داریم که اگر هر کدام از آنها سالانه ۱۰ میلیون ریال در قالب باشگاه صنایع کمک کنند می توان با فعالیت آنها نسبت به تیم داری و حضور در لیگ های مهم کشوری فعالیت کرد.
هاشمی گفت: به یقین برای تحقق خواسته های جامعه فوتبال و علاقه مندان، اداره کل ورزش و جوانان یزد که در این خصوص دغدغه جدی دارد نمی توان به تنهایی به اهداف رسید و باید همه در کنار کارهایی که این اداره کل انجام می دهد سایر بخش ها به خصوص صنایع، بخش خصوصی، شهرداری و شورای اسلامی ورود کنند و وظایف خود را انجام دهند.
وی در خصوص سقوط تیم های گذشته فوتبال یزد در لیگ برتر و دسته اول تصریح کرد: به طور قطع در این مورد یک نفر و یا اداره کل ورزش و جوانان به تنهایی مقصر نیست چون ورزش گروهی، مهم و هزینه بر است و برای حل موضوع هم همه مسئول هستند و باید وظایف خود را انجام دهند.
این مسئول تاکید کرد: فوتبال یزد اگر بخواهد به صورت علمی درست شود ۴ عامل در آن نقش دارند که شامل زیرساخت، منابع انسانی (مربیان و بازیکنان)، منابع مالی و مدیریت است که خوشبختانه همه آنها را داریم ولی در خصوص منابع مالی که موضوع مهمی است ضعف هایی جدی وجود دارد.
هاشمی افزود: برای تامین منابع مالی تیم داری باید با همکاری همگان و بخش های مختلف راهکارهایی اندیشیده و پیشنهاد شود تا بخش خصوصی مثل برخی استان های کشور در یزد هم برای مشارکت و حمایت در این رشته مهم ورود کند.
وی گفت: نقش اداره کل امور مالیاتی برای کمک به ورزش طبق مقررات و تاکید دولت و معافیت هایی که در این زمینه دیده شده یه طور قطع بسیار موثر و تعیین کننده است که امیدواریم همه با کمک هم بتوانیم برای موفقیت ورزش استان و ارتقای فوتبال یزد بیش از گذشته اقدام های مناسبی انجام شود.

** ذهنیت ها از رشته فوتبال باید تغییر کند
کارشناس و پیشکسوت فوتبال یزد گفت: یکی از مهمترین مسائلی که باید برای تعالی رشته پرمخاطب فوتبال استان انجام شود این است که باید ذهنیت مسئولان ارشد اجرایی و ورزشی استان به فوتبال دچار تغییر کلی و اساسی شود و همه به اهمیت و جایگاه این رشته ایمان قوی پیدا کنند و نه در شعار که در عمل به آن ایمان داشته باشند و وظایف قانونی خود را در قبال آن به درستی انجام دهند.
علی محمد قادریان افزود: اکنون برخی از مسئولان که در استان تاثیر گذار هستند به صورت منفی به فوتبال نگاه می کنند و در عمل به اهمیت آن واقف نیستند و باور ندارند و این خود برای این رشته در یزد دچار مشکل شده است .
وی اظهار داشت: برخی مسئولان فوتبال را دوست ندارند و حتی به عنوان رقیب به آن نگاه می کنند ولی در سایر استان ها بر خلاف یزد نوع نگاه مسئولان ارشد اجرایی به فوتبال نگاهی جدی و قابل توجه است که باید در یزد هم این گونه شود.
این ورزشی نویس یزدی تصریح کرد: در ماه های اخیر متاسفانه با وجود درخواست هایی که از مسئولان ارشد استان برای تشکیل نشستی در خصوص بررسی وضعیت فوتبال شده هنوز هیچ اقدامی انجام نگرفته و کمترین توقع است که در این خصوص اقدام مناسب به عمل آید.
قادریان یادآور شد: سوال اساسی است که اکنون مشاور ورزشی استاندار یزد کیست و تاکنون با وجود مطالبات مختلف جوانان و علاقه مندان به فوتبال چه گام هایی برای تحقق خواسته های بحق آنان برداشته شده است؟
وی به نقش مهم صنایع در ورزش و حمایت از فوتبال اشاره کرد و گفت: بر خلاف سایر استان های کشور و در حالی که یزد یک استان صنعتی محسوب می شود متاسفانه حضور بخش خصوصی و صنایع در تیم داری و حمایت در یزد کمتر از چهار درصد است که این به هیچ وجه پذیرفته نیست.
پیشکسوت فوتبال یزد در خصوص ایجاد باشگاه صنایع گفت: ایجاد باشگاه صنایع در یزد فقط شعار است چون در سال های گذشته هم در این زمینه اقدام هایی انجام شده ولی به علت همکاری نکردن واحدهای تولیدی محقق نشد و به جایی نرسید.
قادریان گفت: برای برون رفت از وضعیت موجود باید نشستی یا کمیته ورزشی با حضور استاندار ، اداره کل ورزش و جوانان ، سایر عوامل تاثیرگذار ، شهرداری و شورای اسلامی شهر ، هیات فوتبال و سازمان صنعت ، معدن و تجارت و امور مالیاتی و صنایع بزرگ تشکیل و برای رسیدن به نتیجه مناسب برای توسعه و ارتقای فوتبال اقدام کرد.
وی تصریح کرد: فعالیت شورای ورزش استان با حضور پیشکسوتان ، دلسوزان و رسانه های ورزشی و موثر و داشتن برنامه و نقش راه برای آینده ورزش و به خصوص فوتبال از دیگر اقدام های خوبی است که باید در استان نسبت به انجام آن اقدام کرد.
ورزشی نویس یزد گفت: همه افراد در وجود آسیب در فوتبال یزد و جایگاه نداشتن آن در کشور مقصر هستند هر چند تقصیرها به سبب مسئولیت و جایگاهی که افراد و دستگاه ها دارند دارای شدت و ضعف است و به نظرم مقصر اصلی مدیرانی هستند که در ورزش استان تصمیم گیر هستند وظایف خود را درست انجام نمی دهند.
قادریان گفت: اگر ما در فوتبال کشور قله ای نداشته باشیم هر چند در پایه تیم هایی در لیگ های کشور هم حضور داشته باشند ارزش چندانی ندارد چون باید قله ای باشد تا خود موجب انگیزه در تیم ها، مربیان و بازیکنان برای رسیدن به قله باشد.
ورزشی نویس یزد اظهار داشت: اکنون در کشور حدود ۹۵ درصد تیم های فوتبال در لیگ های کشوری از اعتبارات دولتی استفاده می کنند چون بخش خصوصی در سطح کلان به ندرت وارد می شود و در یزد که این خیلی کمتر است.
قادریان افزود: برای ورود صاحبان صنایع و بخش خصوصی در رشته ای مثل فوتبال در یزد به فرهنگ سازی و انجام برنامه های اطلاع رسانی نیاز است تا انگیزه های لازم برای همکاری آنها همانند سایر مناطق کشور به وجود آید.
وی تاکید کرد: وجود تیم فوتبال یزد در لیگ های کشوری نقش مهمی در معرفی استان به سایر مناطق دارد و در رونق اقتصادی و گردشگری نیز بسیار موثر است بنابراین باید برای داشتن تیمی در لیگ های رده بالای کشور جدی همه همکاری کنند.
پیشکسوت فوتبال یزد بیان کرد: ۹۵ درصد حل مشکل کنونی فوتبال و ارتقای آن در کشور به شخص استاندار ، نماینده مجلس ، شهردار و شورای اسلامی و همچنین اداره کل ورزش و جوانان و سایر متولیانی بر می گردد که در خصوص جوانان و پیشگیری از آسیب ها دارای رسالت هستند.
قادریان گفت: داشتن منابع ملی حرف اول و آخر را می زند و جذب منابع مالی برای کمک به فوتبال و تیم داری کار مدیران ارشد و تاثیرگذار استان است ، کسانی که حقوق بگیر هستند و باید وظایف قانونی خود را در فوتبال و جوانان به درستی و جدی انجام دهند.
وی افزود: برای ورود صنایع و بخش خصوصی به فوتبال باید استاندار و اداره کل ورزش و جوانان با جدیت و برنامه ریزی زمینه جذب و مشارکت آنها را فراهم کنند که اگر چنین شد تا اندازه ای می توان به آینده یزد در فوتبال امیدوار بود و این باید در عمل پیگیری و اثبات شود.
قادریان گفت: اگر فوتبال همانند موضوع آب دغدغه مسئولان ارشد اجرایی قرار گیرد بدون شک مشکل این رشته نیز مرتفع می شود در حالی که متاسفانه در وضعیت کنونی این چنین نیست و از جایگاه خوبی در کشور برخوردار نیستیم.

**فوتبال یزد با سقوط تیم شهید قندی سقوط کرد
مربی با سابقه فوتبال یزد هم گفت: فوتبال یزد بعد از یک فصل حضور در لیگ برتر باشگاه های کشور زمانی سقوط خود را آغاز کرد که تیم شهید قندی با آن همه حامی به لیگ دسته اول باشگاه های کشور سقوط کرد و این روند در سال های بعد از آن ادامه داشته است.
محمود امیری افزود: بعد از سقوط تیم شهید قندی باید مسئولان ورزش و فوتبال بر جدیت خود برای احیای دوباره و صعود تیم اضافه می کردند ولی متاسفانه بعد از این حادثه هیچ حرکت و فعالیت جدی در این رشته انجام نگرفت و سال به سال شاهد نزول این رشته در کشور و یزد بودیم .
وی تصریح کرد: بعد از آن سال ها تیم داری در بافق و یزد با هزینه های زیاد بدون داشتن برنامه و نقشه راه دقیق هرچند انجام گرفت ولی هیج سودی برای فوتبال استان در بر نداشت و روز به روز جایگاه یزد در سطح اول فوتبال کشور سیر نزولی به خود گرفت.
مربی فوتبال یزد تاکید کرد: بعد از آن اداره کل ورزش و جوانان یزد تیم داری کرد و تا اندازی هم موفق بودیم به یقین در اکثر استان های کشور بخش دولتی حمایت و تیم داری می کند و باید در استان نیز این روند ادامه داشته باشد.
امیری گفت: این که گفته می شود اداره کل نمی تواند تیم داری کند و این کار ممنوع شده حرف گمراه کننده ای است چون بر خلاف یزد خیلی از استان های دیگر در حال حاضر در رشته فوتبال حضور دارند و حمایت و همراهی دارند.
مربی با سابقه فوتبال یزد اظهار داشت: تیم داری باید توسط کسانی انجام شود که به موضوع واقف و دلسوز هستند نه سیاسیون که با این رشته و ورزش پرمخاطب بیگانه هستند بنابراین باید در برنامه ریزی ها تمام جوانب توسط مسئولان مدنظر قرار گیرد.
امیری گفت: در سقوط جایگاه فوتبال یزد همه مسئول هستند و باید پاسخگو باشند و برای ارتقای آن نیز به قطع نقش مسئولان ارشد اجرایی و ورزشی با همکاری سایر دستگاه های اجرایی و دلسوزان بر کسی پوشیده نیست.
وی افزود: راه اندازی باشگاه صنایع اگر دقیق و با همکاری و نظارت مسئولان ارشد استان و حمایت و همراهی اداره کل ورزش و جوانان ، هیات فوتبال ، صنایع و با برنامه دقیق و بلند مدت انجام گیرد نقش مهمی در ارتقای این رشته دارد و ضروری است.
مربی سابق تیم فوتبال وحدت یزد تصریح کرد: باید از صنایع خواسته شود تا در فوتبال همراهی کنند و برای ورود آنها باید توسط اداره کل ورزش و جوانان و استاندار اقدام های مناسب و به موقع انجام گیرد که اگر چنین شد و منابع مالی اولیه تامین شود می توان به آینده امیدوار بود.
امیری تاکید کرد: باید برای ورود صنایع و حمایت مالی از تیم ها فرهنگ سازی و ایجاد انگیزه درست توسط متولیان انجام شود و برای تحقق آن همه افراد در بخش های مختلف دارای مسئولیت هستند و باید وظایف خود را انجام دهند.
وی تصریح کرد: اداره کل ورزش و جوانان به سبب مسئولیتی که در ورزش استان و فوتبال دارد باید سیاست گذاری اصلی را در قالب برنامه مدون و با همکاری سایر دستگاه ها و استانداری انجام دهد تا بتوان به داشتن تیمی در لیگ های بالای کشور و تحقق مطالبات برحق علاقه مندان و خیل هواداران همیشه همراه گامی اساسی و روشن برداشت.
یزد اکنون ۲۵ تیم فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی رده های پایه در لیگ های گوناگون کشور دارد.
این استان از قطب های برتر و مهم فوتبال ساحلی کشور است.
مشروح مطالب این میزگرد روزهای آینده در سایت ایرنا یزد منتشر می شود.
ایرنا به عنوان تنها خبرگزاری رسمی ایران همواره بر پایه رسالتی که بر عهده دارد نسبت به برگزاری میزگردهای مختلفی با هدف ارتقای فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، ورزشی و سیاسی جامعه اقدام می کند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی در سال ۱۳۱۳ خورشیدی با نام «آژانس خبری پارس» به عنوان ششمین خبرگزاری جهانی تاسیس شد و در بیش از هشت دهه فعالیت، علاوه بر جریان سازی خبری یکی از منابع مهم خبری رسانه های داخلی و خارجی است.
هم اکنون فراورده های ایرنا به زبان های فارسی، انگلیسی، عربی، ترکی، اسپانیولی ، روسی، اردو ، آلمانی و فرانسوی تولید و در اختیار مخاطبان گذاشته می شود.

شما هم نظر خود را ارسال کنید