جادوی "عادات تجویزی" پروفسور

این پرسپولیس باشخصیت

شهریور ۱۹, ۱۳۹۶ ساعت: ۱۷:۳۶ ب.ظ 667 بازدید بدون نظر
حالا می توان با خیال راحت گفت پرسپولیس برانکو مثل یک جوان خوشتیپ، باشخصیت است و وقت خوشبخت شدنش از راه رسیده است. باید آستین ها را برای این جوان بالا زد. باید به او احترام گذاشت. رقبا هم باید بدانند؛ عادت بعدی که برانکو در صدد است به شاگردانش یاد بدهد؛ عادت تکرار قهرمانی است.

جادوی “عادات تجویزی” پروفسور/ این پرسپولیس باشخصیت!

یک جمله معروف است که می گوید “مراقب عادتت باش که روزی به شخصیتت تبدیل می شود.” شاید مقصود از گفتن این جمله، اشاره به عادت های نه چندان مثبت است اما اگر بخواهیم با عینک خوش بینی به جمله فوق نگاه کنیم متوجه می شویم این جمله برای عادات خوب هم توصیف شدنی است.

 پرسپولیس پنجشنبه موفق شد در ورزشگاه بنیان دیزل با سه گل دقیقه، سه امتیاز شیرین تر از عسل را دشت کند وبا صدرنشینی به پایتخت برگردد. شاید تکرار مکررات باشد. شاید خیلی به آن پرداخته شده باشد اما به راستی چه کسی فکرش را می کرد؛ پرسپولیسی که تا دو> سه سال پیش تقریبا رو به نابودی قدم برمی داشت و به یک تیم متوسط تبدیل شده بود به مرور زمان و طی این مدت اینگونه متحول شود و روز به روز بهتر شود؟

یک جمله معروف است که می گوید  “مراقب عادتت باش که روزی به شخصیتت تبدیل می شود.” شاید مقصود از گفتن این جمله، اشاره به عادت های نه چندان مثبت است اما اگر بخواهیم با عینک خوش بینی و “پاد فراستی” به جمله فوق نگاه کنیم متوجه می شویم این جمله برای عادات خوب هم توصیف شدنی و تجویز کردنی است. برای پیدا کردن مصداقش نیاز نیست راه دوری برویم یا گوگل کنیم. نه. هیچ کدام. فقط کافیست به پرسپولیس این روزها نگاه کنید..

پروفسور وقتی که ۱۷ فروردین ۹۴ رسما سکان دار نیمکت سرخ ها شد دستگیرش شد با یک تیم بیمار و شهری تقریبا ویرانه با ساکنین بی روحیه طرف است که عادت کرده اند ببازند و نبرند و گل بخورند و شعار بشنوند. او از همان روز نخست سعی کرد “عادت” های پرسپولیس را عوض کند. به مرور زمان. اگر یادتان باشد تیمش  ابتدای کاراصلا خوب نبود. کمی بعد تر با اینکه خوب کار می کردند اما نتیجه نمی گرفتند. تیم برانکومدام گل می خورد؛ آن هم به بدترین شکلها. کم کم اوضاع بهتر شد. عادت کرد که خوب بازی کند. عادت کرد که تا آخرین لحظه بجنگد. عادت کرد تماشاگر را همراه خودش بیاورد و در کنار خودش داشته باشد. این عادات خوب، پرسپولیس را به جلو راند و هدایت کرد. آنها از ته جدول تا رده دوم پیش و حتی صدرنشینی پیش رفتند.  تیم جان گرفت، شهر از ویرانگی و از حالت رو به زوال، نجات پیدا کرد. مردم شهر امیدوار شدند. کودک نوپایی در حال شکل گرفتن بود. اما این عادت ها برای قهرمانی کافی نبود. سرخ ها در دو سه ایستگاه پایانی قافله را به استقلال خوزستان باختند.

لیگ شانزدهم در راه بود. پروفسور در فکر تزریق کردن عادات جدید بود. عاداتی که بتواند پرسپولیس را بعد از قریب به یک دهه به قهرمانی لیگ برساند. لیگ شروع شد. پرسپولیس گل نخورد. منطقی شد. نباخت. نباخت و نباخت. برانکو به مردم شهرش یاد داد نبازند؛ حتی در بدترین روز. حتی در روزی که چندان خوب نیستند یا حریفشان چغر است. یا وقتی ستاره ها خسته بازی های تیم ملی هستند و اوضاع کمی گره خورده است. به آنها یاد دادند در روز بدشان هم ببرند و باج ندهند. آموزش داد شیوه بردن تحت هر شرایط سخت را. عادت به نباختن و بردن، به دایره واژگان بازیکنان اضافه شده است.

جادوی "عادات تجویزی" پروفسور/ این پرسپولیس باشخصیت!

حالا می توان با خیال راحت گفت پرسپولیس برانکو مثل یک جوان خوشتیپ، باشخصیت است و وقت خوشبخت شدنش از راه رسیده است. باید آستین ها را برای این جوان بالا زد. باید به او احترام گذاشت. رقبا هم باید بدانند؛ عادت بعدی که برانکو در صدد است به شاگردانش یاد بدهد؛ عادت تکرار قهرمانی است. عادت فکرهای بزرگتر از لیگ برتر و قهرمانی در آسیا. عاداتی که چیزی که محقق شدنش نمانده است.

شما هم نظر خود را ارسال کنید