علی کریمی: اگر اشتباهی می‌کنم شهامت عذرخواهی هم دارم/ در چند ماه گذشته سعی کردند برایم پرونده‌سازی کنند

تیر ۱۱, ۱۳۹۷ ساعت: ۰۲:۰۰ ق.ظ 915 بازدید یک نظر
نکته قابل تامل درباره مسائل مرتبط به این موضوع آنجاست که جوسازی مشکوک علیه کریمی برای تخریب رابطه او با برانکو در شرایطی اتفاق افتاده که کاپیتان سابق تیم ملی و پرسپولیس دو سال قبل به شکلی شفاف درباره انتقادهایش علیه برانکو در رسانه‌ها توضیحات کاملی ارائه داده بود.

علی کریمی:

اگر اشتباهی می‌کنم شهامت عذرخواهی هم دارم/ در چند ماه گذشته سعی کردند برایم پرونده‌سازی کنند/ هنوز هم معتقدم برانکو بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ باید به ایران می‌آمد

علی کریمی گفت: «حرف‌هایم را با آن دسته افرادی که دنبال به حاشیه بردن من هستند در این مدت زده‌ام. منتهی همیشه سعی‌ کرده‌ام مردم از من راضی باشند. بماند که در فضای مجازی به همه افراد از جمله من هم فحش می‌دهند، منتهی همواره برای من قضاوت مردم مهم بوده و اینکه قدر حمایت‌ها و لطفی را که در تمام این سال‌ها به من داشته‌اند، بدانم. بارها هم گفته‌ام اگر در این فوتبال کاری کردیم هیچ منتی بر سر مردم نیست و به خاطر نگاه و توجه آنها به یک جایگاهی رسیدیم. اما خطاب به آن جریان خاص باید بگویم اگر با تهمت زدن به من و دروغ‌پردازی به منافع شخصی‌تان می‌رسید کارتان را ادامه بدهید.»
در چند روز گذشته، ویدئویی از صحبت‌های علی کریمی درباره اتفاقات جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان و انتقادات او از برانکو ایوانکوویچ در فضای مجازی منتشر شده که بازتاب زیادی هم داشت. برخی با استناد به این ویدئو از چرخش علی کریمی به سمت برانکو برای جبهه‌گیری علیه کارلوس کی‌روش مطالبی را منتشر و بحث استفاده ابزاری جادوگر از سرمربی پرسپولیس را مطرح کرده‌ و این سوال را طرح کرده‌اند که چطور می‌شود کریمی که چنین مصاحبه تندی علیه برانکو انجام داده بود، در سال‌های اخیر حمایتی تمام‌قد از سرمربی پرسپولیس داشته است؟

 

نکته قابل تامل درباره مسائل مرتبط به این موضوع آنجاست که جوسازی مشکوک علیه کریمی برای تخریب رابطه او با برانکو در شرایطی اتفاق افتاده که کاپیتان سابق تیم ملی و پرسپولیس دو سال قبل به شکلی شفاف درباره انتقادهایش علیه برانکو در رسانه‌ها توضیحات کاملی ارائه داده بود.

 

کریمی در این مصاحبه گفته بود: «کی‌روش نمی‌داند. اما حتما مشاورنش می‌توانند تایید کنند که من بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ گفتم برانکو باید شجاعتش را می‌داشت که به ایران می‌آمد و پاسخگوی نتایجش می‌شد، اما این کار را نکرد. الان هم حرفم حرف فوتبال است. نه طرفداری از شخص خاصی! برای اینکه خیال کی‌روش راحت باشد باید بگویم هم‌چنان بر سر مواضع در مورد برانکو بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ هستم، چون فکر می‌کنم باید در فوتبال ما همه چیز سر جای خودش باشد. کی‌روش خوب می‌تواند با تجاربی که دارد به فوتبال ما کمک کند. به شرط اینکه به یک سری مسائل که جزو وظایفش نیست ورود نکند و همه هم کار خودشان را انجام بدهند.»

 

در شرایط کنونی اما می‌توان گفت که بدون هیچ تردیدی انتخاب گزینشی مصاحبه‌های جادوگر برای دامن زدن به حواشی و اختلافات موجود در فوتبال ایران می‌تواند پشت‌پرده‌ای قابل تامل داشته باشد و باید مشخص شود چرا منتشرکنندگان به توضیحات کریمی به اینکه این مصاحبه قدیمی است توجهی نداشته‌اند و قصد تخریب او را دارند.

 

قضیه وقتی جالب می شود که سوابق علی کریمی در فوتبال ایران نشان می‌دهد او همواره پای مواضع انتقادی خود ایستاده و سابقه نداشته صحبت‌هایش را به خاطر مصلحت‌اندیشی تکذیب کند. در واقع اگر نقل قولی کذبی از او منتشر نشده و حرفی را زده باشد،‌ امکان ندارد که زیر آن بزند!

 

در کنار پخش سراسری مصاحبه‌های کریمی علیه برانکو همچنین از سوی برخی جریانات، شایعاتی پیرامون ارتباط علی کریمی با دلالان فوتبال از سوی برخی منتقدان مطرح شده است! در کنار آن واکنش‌های کریمی به عملکرد تیم ملی در جام جهانی و تعریفی که او از عملکرد کره جنوبی در مقابل آلمان داشت جنجال بسیار بزرگی به راه انداخته و فضای مسمومی را در جامعه فوتبال ایجاد کرده است.

 

در دو هفته گذشته در شرایطی بحث بی‌تفاوتی کریمی به عملکرد تیم ملی در فضای مجازی داغ شده که این چهره محبوب فوتبال ایران، قبل و بعد از بازی‌های تیم ملی در پست‌هایی اینستاگرامی از ملی‌پوشان با وجود اختلافاتی که با کی‌روش در ماه‌های اخیر داشته حمایت کرده و حتی ویدئوی خوشحالی شدید او هنگام گل پیروزی تیم ملی در مقابل مراکش هم بازتاب خیره‌کننده‌ای در محافل ورزشی و فضای مجازی داشت.

 

کاپیتان سابق تیم ملی البته اخیرا در کانال تلگرامی خبرساز خود به برخی از اتهامات و شایعات واردشده به خودش به صراحت واکنش نشان داد ولی حواشی هم‌چنان ادامه دارد و به نظر می رسد که برخی جریان‌ها قصد دارند او را در مقابل مردم و تیم ملی قرار بدهند! این همان اتفاقی است که کریمی را وادار کرد در تازه‌ترین اظهارات خود برای مردم صحبت کند تا ابهامات بر طرف شود.

پای صحبت‌هایی که درباره برانکو انجام دادم هستم/ برانکو بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ باید به ایران می‌آمد

کریمی ابتدا درباره ویدئو جنجالی صحبت‌هایش علیه برانکو ایوانکوویچ به اعتمادآنلاین می‌گوید: «درباره اینکه چه جریانی و با چه هدفی مصاحبه مربوط به سال ۲۰۰۶ من را در فضای مجازی دوباره منتشر می کنند خبر داریم. خطاب به این افراد باید بگویم چه زمانی یادشان می‌آید که من حرفی زده باشم و آن را تکذیب کنم؟ آیا ویدیو و مصاحبه‌ای در دست دارند که نشان بدهد من این صحبت‌ها را تکذیب کرده‌ام؟ هنوز هم سر حرفم هستم و با کسی هم تعارف نداریم. باز هم مثل دو سال قبل می‌گویم که برانکو بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ باید به ایران می‌آمد و درباره نتایج و عملکرد تیم ملی پاسخ می‌داد. اما این اتفاق رخ نداد و من هم انتقاد کردم. ولی خیلی خوب می‌شود دوستان دلواپس جواب بدهند چرا مصاحبه دو سال قبل که گفتم پای صحبت‌هایی که درباره برانکو انجام دادم هستم را منتشر نکرده‌اند؟ فکر می‌کنم برای اهالی فوتبال ایران و هواداران به خوبی مشحص باشد که این جریان به دنبال چه چیزی است!»

 

برانکو هیچ وقت کاسه‌کوزه‌ها را سر داور خراب نکرد

 

کریمی صحبت‌های تکمیلی خود درباره این جریان را اینگونه ادامه می‌دهد: «برانکو بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ به ایران نیامد و ما انتقاد هم کردیم. با این که ایران نیامد یادم نمی‌آید که بعد از آن نتایج درباره آدم‌های مختلف بیانیه صادر و مصاحبه کرده باشد. چه نتایج او خوب بود و چه بد هیچ وقت جنجال سازی نداشت و به کسی توهین نکرد. در پرسپولیس هم همین‌طوری بود. خوشبختانه همه یادشان می‌آید که در جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴ چین ما با ناداوری مقابل این کشور نتوانستیم برنده شویم. قطعا کسی فراموش نکرده که در آن مسابقات تیم ملی چه فوتبال هجومی و زیبایی را بازی کرد و چه عملکردی داشت! با این حال برانکو هیچ وقت کاسه کوزه‌ها را سر داور خراب نکرد. با هر امکاناتی که در اختیار او بود کار خود را انجام می‌داد. تداکرات و امکانات ما برای جام ملت‌های آسیا و جام جهانی به هیچ عنوان با سال‌های اخیر قابل مقایسه نبود ولی برانکو اعتراض نکرد. هیچ وقت بیانیه‌های توهین آمیز نداشت و بهانه جویی نکرد. هیچ جریان رسانه ای هم کارهایی که برای فوتبال ملی ایران انجام داد را بزرگ نمایی نکرد! شما خودتان قضاوت کنید با رفتاری که با سرمربیان قبلی بعد از نتایج تیم ملی در آسیا و جام جهانی شد در چند سال اخیر هم شاهد آن بوده‌ایم؟ آقای فردوسی‌پور که سال‌ها قبل مربی تیم ملی را بازجویی می کرد که باید فوتبال هجومی داشته باشیم آیا الان هم نگران فوتبال تهاجمی هستند؟ ما قصد زیر سوال بردن کسی را نداریم. منتهی می گویم بزرگ نمایی نکنید. واقعیت ها را آن طور که خودتان می خواهید به مردم نشان ندهید. عملکرد تیم ملی مثل دوره های قبل با وجود تلاشی که بچه ها داشتند و باید از آنها ممنون باشیم که دل مردم را شاد کردند با توجه به امکانات و موقعیت هایی که در هفت سال گذشته در اختیار کادر فنی بود ضعف‌هایی هم دارد. اینکه نمی‌شود فقط به به و چه چه راه بیاندازند. خودشان شروع‌کننده یک دعوا بشوند بعد بیایند بگویند این دعوا کمکی به فوتبال ایران نمی‌کند!»

 

اگر اشتباهی می کنم شهامت عذرخواهی هم دارم

 

کریمی هم‌چنین در واکنش به باز شدن زخم اتفاقات جام جهانی ۲۰۰۶ و ماجرای لگد زدنش به ساک بعد از تعویض در بازی با پرتغال هم برای چندیمن بار در سال های گذشته به اعتمادآنلاین توضیح داد و گفت: آیا کسی یادش می‌آید من از کاری که کردم دفاع کرده باشم؟ همیشه سعی می‌کنم اگر اشتباهی می‌کنم شهامت عذرخواهی داشته باشم. همان موقع هم به خاطر لگد زدن به ساک ورزشی عذرخواهی کردیم. سال ها بعد هم عذرخواهی کردم و الان هم عذرخواهی می کنم. اما در بازی با پرتغال خوب بازی نکردم و نتواسنتم انتظارات مردم که از من بالا بود را به خاطر مصدومیت شدیدی که قبل از جام جهانی داشتم بر آورده کنم. من دوست داشتم در جام جهانی به تیم ملی کمک کنم. منتهی مصدومیت شدیدی داشتم و با وجود آن و نیازی که حس شد با مصدومیت به تیم ملی اضافه شدم و در جام جهانی بازی کردم و نتوانستم خوب باشم.»

 

در چند ماه گذشته سعی کردند برایم پرونده‌سازی کنند

 

صحبت‌ درباره ارتباط کریمی با دلالان فوتبال هم دیگر بحثی است که جادوگر توضیحات بسیار مهمی درباره آن ارائه می‌دهد و به اعتمادآنلاین می‌گوید: «جایی دیدم که نوشته‌اند با دلالان ارتباط دارم. سابقه فوتبالی من برای همه مشخص است و اخلاق من را هم همه می‌دانند. به دوستانی که دنبال پرونده‌سازی برای من هستند باید بگویم خیلی‌ها که خوب هم آنها را می‌شناسید و با آنها ارتباط بسیار خوبی هم دارید، در چند ماه گذشته به شکلی نامحسوس زندگی من را زیر و رو کردند تا برایم پرونده‌سازی کنند. بروید تحقیق کنید که تا کجاها پیش رفتند اما به چیزی نرسیدند.»

 

پیغام آقازاده فوتبالی به دستم رسید

 

کریمی ادامه می‌دهد: «حتی پیغام آقازاده فوتبالی هم به دست من رسید که همه جا نشسته بود و گفته بود منتظر رو شدن پرونده‌های کریمی باشید!‌ اما نهایت تلاش‌هایشان چه شد؟ الان که می بینید برای حاشیه‌سازی به مصاحبه‌های ۱۲ سال قبل من متوسل شده‌اند به خوبی نشان می‌دهد چیز دیگری دستشان نیست وگرنه شک نکنید تا الان آن را منتشر کرده بودند و به هر دری زده بودند با استفاده از آنها من را ساکت کنند.»

 

اگر در این فوتبال کاری کردیم هیچ منتی بر سر مردم نیست

 

کریمی ادامه داد: «حرف‌هایم را با آن دسته افرادی که دنبال به حاشیه بردن من هستند در این مدت زده‌ام. منتهی همیشه سعی‌ کرده‌ام مردم از من راضی باشند. بماند که در فضای مجازی به همه افراد از جمله من هم فحش می‌دهند، منتهی همواره برای من قضاوت مردم مهم بوده و اینکه قدر حمایت‌ها و لطفی را که در تمام این سال‌ها به من داشته‌اند، بدانم.  بارها هم گفته‌ام اگر در این فوتبال کاری کردیم هیچ منتی بر سر مردم نیست و به خاطر نگاه و توجه آنها به یک جایگاهی رسیدیم. اما خطاب به آن جریان خاص باید بگویم اگر با تهمت زدن به من و دروغ پردازی به منافع شخصی‌تان می‌رسید کارتان را ادامه بدهید. ولی از الان علی کریمی چه دارید؟ آیا زد و بندی کرده‌ام؟ از بازیکنی پول گرفته‌ام؟ به کسی باج داده‌ام یا از کسی باج گرفته‌ام؟ دزدی کرده‌ام؟ از رانت‌های مختلف برای رسیدن به منافع شخصی استفاده کرده‌ام؟  پول مردم را خورده‌ام؟ خدا را شکر همه چیز ما از روزی که وارد این فوتبال شدیم تا به امروز برای همه روشن است و آنهایی که باید علی کریمی را به خوبی می‌شناسند. الان هم به آنهایی که چنین تلاش‌هایی برای خراب کردن من انجام می‌دهند فقط خسته نباشید می‌گویم. خدا قوت! البته به خیال خودشان فکر می‌کنند ما را خراب می‌کنند، وگرنه ما که از جلسات برج معروف و نویسنده‌ها و گرداننده‌های صفحات در فضای مجازی و همه چیز خبر داریم. به هر حال یکی دو روز نیست که در این فوتبال هستیم.»

 

همیشه دوست دارم تیم ملی نتیجه بگیرد تا مردم شاد شوند

 

علی کریمی در پایان پیرامون برخی انتقادهایی که به او به خاطر واکنش‌هایش به نتایج تیم ملی مطرح شده هم به اعتمادآنلاین گفت: «من سال‌ها این افتخار را داشتم پیراهن تیم ملی را بر تن کنم و در جریان جام جهانی هم قبل و بعد از بازی‌ها از تیم ملی و بچه‌ها حمایت کردم. اینکه بدون تحقیق می‌آیند و می‌گویند کریمی به عملکرد تیم ملی واکنش نشان نداد خودش گویای همه چیز است. شاید با برخی‌ اختلافاتی از نظر رفتاری نه فوتبالی داشته باشم، اما همیشه دوست دارم تیم ملی کشورم نتیجه بگیرد تا مردم شاد شوند. تیم ملی متعلق به کسی نیست و برای تمام مردم است. حس من نسبت به پیراهن تیم ملی همانی است که همه مردم دارند. باز هم می‌گویم که سابقه‌ام مشخص است و این مردم هستند که درباره عملکرد ما قضاوت خواهند کرد. دروغ‌هایی که اخیرا مطرح شده مربوط به همان جریانی است که چیزی از زندگی ما برای تخریب کردن دستشان را نگرفت و به این دروغ ها متوسل شدند. با این حال من همیشه آماده هستم تا این جریانات و اربابانشان اسم من را بیاورند و از پشت پرده بیرون بیایند. مستقیم با خود من چشم در چشم صحبت کنند و جوابشان را بگیرند.»