افزایش فروش نفت ایران در پی کاهش فشار تحریم‌ها

بهمن ۳, ۱۳۹۲ ساعت: ۱۱:۳۰ ق.ظ 1,389 بازدید یک نظر

رویترز به نقل از یک شرکت رصدکننده نوشت: این افزایش حدود 50 هزار بشکه نفت در روز بوده است که میزان صادرات ایران در ژانویه را به حدود 1.2 میلیون بشکه در روز می‌رساند و حدود 150 میلیون دلار در ماه به درآمد نفتی ایران اضافه می‌کند.

بر اساس این گزارش، این افزایش اندک بعید است پیامد مستقیم کاهش تحریم‌ها باشد زیرا لغو تحریم‌ها تازه از دوشنبه هفته جاری به اجرا درآمده و حمل کنندگان اظهار کرده‌اند همچنان در انتظار نهایی شدن اسناد لغو محدودیت‌های بیمه کشتی‌های حمل کننده نفت خام ایران هستند.

اما توافق هسته‌ای شش ماهه ایران با گروه 1+5 میزان اعتماد را افزایش و ریسک را برای خریداران کاهش داده در نتیجه میزان صادرات نفت ایران در چند ماه گذشته بهبود پیدا کرده است.

یک منبع رصدکننده دیگر به رویترز گفته است ارسال نفت ایران در ژانویه حدود 60 هزار بشکه در روز افزایش یافته و افزایش واردات بویژه از سوی هند مشاهده شده است.

 افزایش پایدار صادرات نفت ایران و همچنین صادرات لیبی ممکن است بر قیمت‌های نفت در سال 2014 تاثیر بگذارد. افزایش صادرات نفت ایران تاکنون اندک و به خریداران فعلی محدود شده است که بیشتر آنها در آسیا هستند.

نظرات

شما هم نظر خود را ارسال کنید