افتتاح نخستین زمین فوتبال تامین‌کننده برق برزیل با حضور پله

شهریور ۲۳, ۱۳۹۳ ساعت: ۱۰:۰۰ ق.ظ 1,769 بازدید بدون نظر

این زمین مخصوص نونهالان، انرژی حرکتی ناشی از حرکات بازیکنان را مهار کرده و از آن برای تامین برق چراغ‌هایش در شب استفاده می‌کند.

این پروژه توسط شرکت Royal Dutch Shell هلند پشتبانی مالی می‌شود و طی آن، حدود 200 کاشی شکارکننده انرژی که توسط شرکت بریتانیایی Pavegen تولید شده‌اند، در زمین نصب شدند. این کاشی‌ها سپس توسط لایه‌ای از چمن مصنوعی AstroTurf پوشیده شدند.

کاشی‌های جدید که توسط انرژی بازیکنان نیرودهی می‌شوند، به همراه پنل‌های خورشیدی که در اطراف زمین نصب شده‌اند، برق لازم برای نیرودهی چراغ‌های روشنایی زمین را تامین می‌کنند.

هنوز علم دقیق پشت این کاشی‌ها فاش نشده اما شرکت بریتانیایی اعلام کرده از سیستمی متشکل از دنده‌چرخ‌ها استفاده کرده و زمانی که پای افراد روی آن‌ها گذاشته می‌شود، این دنده‌چرخ‌ها می‌چرخند و مانند مولد عمل می‌کنند. بهای هر کاشی 500 دلار اعلام شده است.

شرکت Pavegen کاشی‌های مشابهی را در ایستگاه‌های قطار اروپا، مراکز خرید استرالیا و بسیاری مکان‌های دیگر نصب کرده اما این نخستین باری است که چنین فناوری را در یک زمین بازی فوتبال نصب کرده است.

«پله» هنگام افتتاح این پروژه‌ ابراز امیدواری کرد زمین فوتبال جدید بتواند علاقه کودکان را نه فقط به فوتبال بلکه به علم نیز برانگیزد.

شما هم نظر خود را ارسال کنید