اصلاحات زنده است/ دوم خرداد از نگاه اصلاح‌طلبان

خرداد ۲, ۱۳۹۸ ساعت: ۲۳:۵۸ ب.ظ 1,023 بازدید ۲ نظر
«اصلاحات تمام‌نشدنی است؛ اصلاحات یعنی رشد و حرکت جامعه بشری به سمت جامعه مدنی مطلوب؛ جامعه‌ای که در آن ملت خواهان شرایطی برابر و متقابل هستند و برای رسیدن به این غایت، اصلاحات همواره با یک حرکت روبه‌جلو در حال پیشرفت است و هیچ توقفی ندارد».

«صد واقعه چون دوم خرداد بسازیم»، «ما به خرداد پر از حادثه عادت داریم» و… . اینها جملاتی بودند که روز گذشته فضای مجازی را درنوردیدند. ۲۲ سال از حماسه گذشته است.
اطلاق کلمه «حماسه» به یک انتخابات اولین‌بار در پیام مقام ‌معظم ‌رهبری پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٧۶ به کار برده شد. در بخشی از پیامی که روز سوم خرداد ٧۶ از سوی مقام معظم رهبری صادر شد، نوشته شده: «صحنه زیبا و پرشورى که در روز جمعه دوم خرداد و در پاى صندوق‌هاى رأى آفریدید حقیقتا یک حماسه تاریخى بود». اگرچه رسانه‌های رسمی کشور نخواستند یا نتوانستد به دوم خرداد بپردازند، اما کاربران فضای مجازی از آن غافل نبودند. کسانی که شاید ١٩ سال پیش حتی حق رأی نداشتند، اما از دوم خرداد می‌گویند و می‌نویسند. برای نسلی که دوم خرداد ٧۶ را به یاد دارد، خاطره خوشی مانده که نمی‌تواند از آن به‌سادگی عبور کند. صحبت از دوم خرداد، اما فقط به فضای مجازی خلاصه نشد. محمدرضا عارف، منتخب اول مردم تهران و رئیس فراکسیون امید مجلس دهم هم در این رابطه پیامی صادر کرد. عارف که در دولت برآمده از آن انتخابات، بعدها به معاون‌اولی رئیس‌جمهوری نیز رسید، در پیام خود نوشت: «١٩ سال پیش ملت فهیم ایران در دوم خرداد ٧۶، با درک صحیح از شرایط کشور، به‌ویژه در عرصه بین‌الملل، دست به انتخاباتی زدند که الحق نامی برازنده‌تر از «حماسه» نمی‌توان بر آن نهاد. انتخاب رئیس‌جمهوری که نه‌تنها با توسعه سیاسی‌اش در طول هشت سال بر منزلت «ایران» و «ایرانی» در سراسر جهان افزود، بلکه با نگاه همه‌جانبه و فراگیرش در سایر عرصه‌ها، موجب پیشرفت در عرصه‌های مختلف کشورداری شد. این روز ویژگی‌های زیادی داشت که مهم‌ترین آنها سهم ارزشمند و اصلی جوانان ایران اسلامی در این روز است». عارف در ادامه به پیام‌های دوم خرداد اشاره کرده و گفته است: «دوم خرداد درس‌های زیادی برای آموختن دارد. آموختیم، اراده ملت بر هر اراده دیگری پیروز می‌شود.
آموختیم رأی مردم حرف اول و آخر را می‌زند و رمز عبور از شب‌های طولانی، امیدواری به فرداهای روشن است. همان‌گونه که با امید و در ادامه حماسه دوم خرداد، حماسه ٢۴ خرداد ٩٢ و هفتم اسفند ٩۴ خلق شد». همچنین محسن صفایی‌فراهانی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در گفت‌وگویی به مناسبت سالگرد دوم خرداد به «برنا» گفت: «سال ٧۶ یک نقطه شروع و یک دروازه برای ورود به دورانی جدید بود که از آن نقطه آغازین تا به امروز حدود ٢٠سال می‌گذرد و در این سال‌ها جامعه تغییر و تحولات زیادی را به خود دیده است. آن دوران از یک نوع عقلانیت برخوردار بود و امروز شرایطی دیگر و عقلانیتی دیگر حاکم است، بنابراین بازگشت به آن دوران غیر ممکن است؛ چراکه خواست‌ها و مطالبات مردم تغییر کرده است». صفایی‌فراهانی در بخش دیگری از سخنانش افزود: «ما در سال ٧۶ در نقطه‌ای قرار داشتیم و امروز در نقطه‌ای دیگر قرار داریم و قطعا آینده نیز با امروز متفاوت خواهد بود و این حکایت از آن دارد که جامعه یک جامعه ایستا نیست که بگوییم در یک نقطه ثابت خواهد ماند». صفایی‌فراهانی در پایان خاطرنشان کرد: «اصلاحات تمام‌نشدنی است؛ اصلاحات یعنی رشد و حرکت جامعه بشری به سمت جامعه مدنی مطلوب؛ جامعه‌ای که در آن ملت خواهان شرایطی برابر و متقابل هستند و برای رسیدن به این غایت، اصلاحات همواره با یک حرکت روبه‌جلو در حال پیشرفت است و هیچ توقفی ندارد».

نظرات

شما هم نظر خود را ارسال کنید