اسحاق جهانگیری: هر کس خیانت کرد مهر خیانت بر پیشانی‌اش بزنیم

مهر ۱۷, ۱۳۹۷ ساعت: ۲۳:۱۰ ب.ظ 753 بازدید بدون نظر
معاون اول رئیس‌جمهوریی گفت: راه عبور از شرایط فعلی این است که همه کار کنیم و هر کس خیانت کرد مهر خیانت بر پیشانی‌اش بزنیم. در این وضعیت که مردم با مشکل روبه‌رو هستند تلاش کنیم با راه‌های خوب و مدیران باانگیزه از این دوران، با انگیزه عبور کنیم.

اسحاق جهانگیری: هر کس خیانت کرد مهر خیانت بر پیشانی‌اش بزنیم

معاون اول رئیس‌جمهوریی گفت: راه عبور از شرایط فعلی این است که همه کار کنیم و هر کس خیانت کرد مهر خیانت بر پیشانی‌اش بزنیم. در این وضعیت که مردم با مشکل روبه‌رو هستند تلاش کنیم با راه‌های خوب و مدیران باانگیزه از این دوران، با انگیزه عبور کنیم.
اسحاق جهانگیری در پنجمین همایش روز ملی روستا و عشایر اظهار کرد: اینکه جایگاه روستا در نظام اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و فرهنگی ما کجا است امر روشنی است؛ یکی از مراکز و سازه‌های اصلی هویت‌بخشی به ایران است.
معاون اول رئیس‌جمهوری تصریح کرد: نمی‌شود درباره ایران و ویژگی‌هایش گفت و فکر کرد این امتیازات مختص به جامعه شهری است.
وی ادامه داد: روستا یک نماد هویتی مهم بوده و امروز به عنوان کانون تولید باید به آن اشاره شود. بله؛ طی سالیان گذشته شرایطی پیش آمده که بخش قابل توجهی از جمعیت روستایی به شهرها مهاجرت کرده‌اند.
معاون اول ریاست‌جمهوری سپس خاطرنشان کرد: البته این موضوع را نباید از نظر دور داشت که تعداد زیادی از روستاها با افزایش جمعیت به شهر تبدیل شده است بنابراین بخشی از آمار افزایش جمعیت شهری معنی‌اش این نیست که روستاییان به حاشیه‌های شهرها مهاجرت کرده‌اند، بلکه روستاها به شهر تبدیل شده‌اند.
جهانگیری گفت: توسعه شهرها وقتی شکل می‌گیرد که به توسعه روستاها توجه کنیم. نقاط ضعف را به صورت جدی شناسایی کنیم و از آن برنامه اصلاحی تهیه کنیم.
معاون اول رئیس‌جمهوری سپس خاطرنشان کرد: ساکنین روستاها باید احساس کنند نیازهای اولیه را به خوبی دارا هستند. در آستانه چهل‌سالگی جمهوری اسلامی، حتما یکی از موارد مهم فراهم شدن زیرساختارهای مهم در روستاها هستند.
وی در ادامه یادآورشد: فراموش نکنیم در اوایل انقلاب یک خانواده روستایی از حداقل امکانات رفاهی بی‌بهره بودند. آنقدر امکانات رفاهی در روستاها وجود نداشت که بعد امکانات ساده‌ای مثل یخچال که آمد در آمار دولت‌ها میزان استفاده از این امکانات طرح می‌شد .
وی گفت: به جهت راه آسفالته بیش از ۹۲ درصد از جمعیت روستایی راه آسفالته دارند. در دو دولت یازدهم و دوازدهم میزان آمار راه آسفالته افزایش یافت. به ۷۵۰۰ روستا در این دوره آب آشامیدنی و‌ بهداشتی رسید .
معاون اول رئیس‌جمهوری اظهار کرد: در سال ۹۵ به اندازه ده سال پیش آب آشامیدنی به روستاها رسید. وزیر محترم نفت تدبیری اندیشید تا از بودجه دولت استفاده نشود اما به روستاها گازرسانی شود.
جهانگیری در ادامه یادآور شد: در حوزه بهداشت ۹۹ درصد جمعیت روستایی کشور زیر نظر مراکز درمانی برده شده است.
وی با اشاره به آمار قبولی دانش‌آموزان در رشته پزشکی در شهرستان سراوان گفت: این‌ها استعدادهای کم‌نظیر کشور هستند.
معاون اول رئیس‌جمهوری در ادامه با بیان اینکه «رساندن اینترنت به شهرستان‌ها و روستاها پرداختن به کالای لوکس نیست»، گفت: ما باید کاری کنیم که روستایی توانمند شود و این امر در دولت مطرح شد. توانمندسازی به این معنا که مراکز درمانی و آموزشی و فنی و حرفه‌ای به مردم مهارت یاد بدهد.
وی ادامه داد: زنجیره کشاورزی باید طوری باشد که بیش‌ترین بازده آن به خود روستاییان داده شود. شبکه توزیع ما به گونه‌ای است که قیمت تولیدکننده با مصرف‌کننده فاصله زیادی دارد. به همین دلیل بخش زیادی از محصولات ما در راه رساندن به مصرف‌کننده از بین می‌برد.
وی افزود: بسته‌بندی ما هم مشکل دارد. ۹۰ درصد تولید زعفران در ایران است اما سهم ایران در بازار جهانی کم است. بخش خصوصی ما هنوز به سمتی نرفته که از این محصول استفاده کنند.
جهانگیری با اشاره به کمبود آب در کشور گفت: ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود؛ اگر کشاورزی به جایی برسد که ۱۰ تا ۲۰ درصد صرفه‌جویی کند مشکلات ما در کمبود آب حل می‌شود. کسانی که از آب‌رسانی مدرن استفاده می‌کنند توسط دولت حمایت خوبی می‌شوند.
وی با بیان اینکه کشت گلخانه‌ای موضوع مهمی است، گفت: هرکس با هر نیتی که در اجرای طرح‌های ملی اخلال ایجاد می‌کند کار خلاف انجام می‌دهد.
معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: در جلسه‌ای به ضرورت ایجاد اشتغال روستایی اشاره کردیم؛ مقام معظم رهبری موافقت کردند یک و نیم میلیارد دلار برای اشتغال روستایی برداشت کنیم. با توجه به دوران انتخابات برای اینکه شائبه‌ای پیش نیاید هر دو طرف کمی تعلل کردیم. سال گذشته این قانون در اختیار ما قرار گرفت. توافق با بانک‌ها شد که این مقدار تبدیل به ریال شود با کارمزد ۴ تا ۶ درصد وام داده شود.
وی در همین راستا ادامه داد: این مقدار به صورت وام نصفش با ارز قبلی ارائه شده و از الان به بعد با سامانه نیما در اختیار روستاییان قرار می‌گیرد، رقمش قابل توجه است .
جهانگیری همچنین گفت: باید دقت شود عده‌ای رانت جو نیایند سوءاستفاده کند؛ کسی تخلف کرد باید با او بر خورد قاطع شود. این پول متعلق به کسانی است که در مناطق روستایی ایجاد اشتغال کنند.
وی افزود: روندش نسبت به آنچه که آقای رئیس‌جمهوری انتظار داشتند کندتر است. در کنار این منابع، منابع خوبی با تدبیر آقای سعیدی‌کیا و رضوی با همکاری بانک در نظر گرفته شده که وام ۸ درصد بدهند. ۲۴۰۰ طرح تصویب شده و ۱۶۰۰ تای آن هم به بهره‌برداری رسیده است.
معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: طرح‌های کوچک و صنایع کوچک راه ایجاد اشتغال در کشور هستند به شرطی که هم اقتصادی باشند و هم کسی که می‌خواهد این کار را انجام دهد اهلیت داشته باشند. مدیر با انگیزه بن‌بست‌ها را می‌شکند.
وی در ادامه سخنانش با اشاره به ضرورت برخورد با فاسدین اقتصادی گفت: راهش این است که همه کار کنیم و هرکس خیانت کرد مهر خیانت بر پیشانی‌اش بزنیم. این کشور کشور بزرگ و بااستعدادی است.
جهانگیری در پایان با اشاره به تلاش‌های دولت برای گسترش کسب و کار روستایی گفت: جوانی که می‌توانست ابزار دست قاچاقچی قرار بگیرد با تلاش عده‌ای که صندوقی جهت ایجاد کسب و کار کوچک ایجاد کرده بودند تعمیرگاهی افتتاح کرد، در اوایل دولت به دیدن این کسب و کارها رفتم، عده‌ای در تهران در روزنامه‌های‌شان نوشتند معاون اول رفته و تعمیرگاه افتتاح کرده؛ این تعمیرگاه ارزشش از خیلی طرح‌های بزرگ بیشتر است.

شما هم نظر خود را ارسال کنید