استراتژی جمعیت هلال احمر “جوانان به عنوان رهبران آینده” است

بهمن ۶, ۱۳۹۲ ساعت: ۱۵:۰۰ ب.ظ 2,422 بازدید یک نظر

 دکتر محمد فرهادی در گردهمایی هم اندیشی معاونین امور جوانان استان ها ضمن تبریک فرا رسیدن دهه مبارک فجر و سالروز ورود حضرت امام خمینی (ره) بنیاندگذار کبیر جمهوری اسلامی به میهن اسلامی گفت:  جمعیت هلال احمر ایران و جمعیت های ملی سراسر جهان، یکی از بزرگترین تشکیلات مردمی غیر دولتی در سطح جهانی هستند.

رییس جمعیت هلال احمر افزود: این جمعیت ها ابتدا برای کمک به مجروحین و تسکین آلام بشری شکل گرفتند و به تدریج وارد حوزه های دیگری مانند کمک به آسیب دیدگان حوادث و بلایا اعم از حوادث طبیعی یا ساخته دست بشر و آسیب های ناشی از نزاع ها شدند.

** تمام کار جمعیت هلال احمر امداد و نجات نیست

دکتر فرهادی با بیان اینکه ۹۲ سال از تشکیل جمعیت هلال احمر ایران می گذرد گفت: بر خلاف تصور عموم تمام کار جمعیت هلال احمر امداد و نجات نیست و حوزه های اجتماعی بویژه جوانان برای جمعیت های ملی و فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر  حایز اهمیت است و به این حوزه توجه ویژه می شود.

دکتر فرهادی اضافه کرد: از همان ابتدا که جمعیت هلال احمر ایران شکل گرفت، حوزه جوانان همواره مورد توجه بوده و سازمان جوانان هلال احمر اقدام به امر ساماندهی، توانمندسازی و آماده سازی جوانان برای حضور در مواقع امداد و نجات و ارایه خدمات بشردوستانه کرده است.

وی افزود: یکی از نکاتی که در حوزه جوانان خیلی مهم است این است که جوانان هلال احمری می توانند برای سایر همسالان خود الگو باشند و این مساله باید در سازمان جوانان هلال احمر مورد توجه قرار گیرد.

** تعامل سازمان جوانان با ارگان های مختلف برای ورود در حوزه اجتماعی جوانان

رییس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: خوشبختانه جمعیت هلال احمر یک ارگان غیر دولتی است و تعاملات و همکاری خوبی با تشکیلات دولتی و وزارتخانه های اجتماعی دارد و به همین دلیل می تواند به صورت شایسته در حوزه های اجتماعی ورود کند.

دکتر فرهادی گفت: کانون های غنچه های هلال، دانش آموزی، طلاب، دانشجویی و سایر کانون های سازمان جوانان هلال احمر باید فعال شوند و باید بیش از پیش به این کانون ها توجه شود.

رییس جمعیت هلال احمر افزود: در حوزه جوانان باید با سایر سازمان های مردم نهاد مانند سازمان بسیج به طور اعم و بسیج جوانان، دانش آموزی و دانشجویی و بسیاری از ارگان های دیگر به طور اخص تعامل شود.

دکتر فرهادی ادامه داد: باید در حوزه جوانان به ابعاد مختلف بشر دوستی و آموزش جوانان و ارتقا آمادگی آنها برای ارایه خدمات داوطلبی و امدادگری توجه شود.

رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با بیان اینکه اخیرا مجموعه فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر توجه ویژه ای به امر جوانان داشته است، گفت: بر این اساس، مساله جوانان در فدراسیون پر رنگ تر شده است و با کمک جمعیت های ملی بخش ساختاری دبیرخانه فدراسیون حوزه خاصی را برای امر جوانان تخصیص داده است.

دکتر فرهادی افزود: در همین راستا، فدراسیون برنامه هایی را برای حوزه جوانان تدوین و بعد از نظر خواهی از جمعیت های ملی در نهایت در مجمع عمومی به تصویب رسید.

رییس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: حتی در هیات حاکمه نیز حوزه جوانان فدراسیون یک نماینده دارد تا پیش از پیش به مساله جوانان پرداخته شود

** استراتژی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در حوزه جوانان

وی به استراتژی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در حوزه جوانان اشاره کرد و گفت: این استراتژی که در مجمع عمومی فدراسیون تصویب شده سه اصل دارد و می تواند بومی سازی شود.

رییس جمعیت هلال احمر « جوانان به عنوان راهبران آتی» را اصل نخست استراتژی فدراسیون در حوزه جوانان خواند و گفت: بر این اساس، باید جوانان را در تصمیم گیر های آتی در همه سطوح دخالت دهیم و نقش رهبری جوانان در مسایل اجتماعی، امداد و نجات و کمک به گروه های آسیب پذیر را پر رنگ کنیم.

دکتر فرهادی توجه به نقش جوانان در جذب اعضا برای کانون های مربوط به جوانان، سرمایه گذاری در آموزش های مربوط به این حوزه بویژه در مسایل حرفه ای و فرهنگی را از دیگر موضوعات مربوط به اصل نخست استراتژی فدراسیون در حوزه جوانان بیان کرد.

رییس جمعیت هلال احمر « جوانان به عنوان داوطلب» را اصل دوم استراتژی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در حوزه جوانان خواند و توضیح داد: بر این اساس  جوانان داوطلب باید از چالش ها و موانع آگاهی داشته و در برنامه های ابتکاری سازمان جوانان هلال احمر دخالت داده شوند.

به گفته دکتر فرهادی طبق اصل دوم استراتژی فدراسیون در حوزه جوانان باید مطالب بشردوستانه در آموزش ها و سرفصل های آموزشی جوانان هلال احمر در دانشگاه ها، مدارس و سایر مراکز آموزشی قرار گیرد و برای توسعه مهارت های جوانان برنامه ریزی شود.

وی ارتقا مهارت های شغلی و امدادی جوانان و آموزش چهره به چهره مفاهیم بشردوستانه توسط جوانان هلال احمری به جوانان جامعه را از دیگر موضوعات اصل دوم بیان کرد.

رییس جمعیت هلال احمر «جوانان به عنوان بهره گیران» را اصل سوم استراتژی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در حوزه جوانان خواند و افزود: این اصل بیشتر به ارزش های بشر دوستانه در سطح جامعه و مقاوم سازی جامعه در برابر آسیب های اجتماعی باز می گردد.

دکتر فرهادی افزایش توانمندی های فردی جوانان و ارایه آموزش ها، فرصت های تحصیلی و آموزش مهارت های زندگی به جوانان را از دیگر موضوعات اصل سوم استراتژی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در حوزه جوانان عنوان کرد.

وی گفت: خوشبختانه جمعیت هلال احمر ایران در منطقه منا و کمیته جوانان این منطقه فعال و اثرگذار است و طرح کانون های بشردوستانه که اخیرا در فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر دربین ۴۲ کشور جهان پذیرفته شده، حاکی از این مساله است.

رییس جمعیت هلال احمر تاکید کرد: هر چند کار عمده و اصلی جمعیت هلال احمر به عنوان معین دولت امداد و نجات است اما امر جوانان باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: در دیداری که با روسای جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر کشورهای مختلف داشتیم خواهان همکاری با هلال احمر ایران در حوزه جوانان بودند که امیدواریم این نوع فعالیت ها گسترده شود.

رییس جمعیت هلال احمر  تاکید کرد: باید متناسب با فرهنگ کشورمان و نیازهای جوانانی که سرشار از انرژی و آمادگی هستند، آموزش های بشردوستانه و امدادی را ارایه کنیم و در این راستا می توانیم با سایر ارگان های دخیل در امر جوانان مانند وزارت ورزش و جوانان و سازمان بسیج همکاری داشته باشیم.

دکتر فرهادی همکاری با سایر ارگان ها را در ساماندهی فعالیت های حوزه جوانان موثر خواند و گفت: جمعیت هلال احمر فقط طیف خاصی از جوانان را نمی پذیرد و همه طیف ها را در بر می گیرد.

رییس جمعیت هلال احمر گفت: در راستای استراتژی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در حوزه جوانان می توانیم برنامه هایی را طراحی و هدایت و راهبری این برنامه ها را به جوانان واگذار کنیم.

دکتر فرهادی در ادامه بر فعال شدن کانون های دانش آموزی تاکید کرد و گفت: در این راستا با وزیر آموزش و پرورش صحبت های لازم شده و قرار است اقدامات لازم در سطح معاونت وزارت آموزش و پرورش انجام شود.

رییس جمعیت هلال احمر توجه به امور مختلف ورزشی و فرهنگی را از دیگر اولویت های جمعیت هلال احمر در حوزه جوانان خواند و گفت: هم اکنون در حال مطالعه و برنامه ریزی تحولی در مجموعه جمعیت هلال احمر از نظر ساختاری، رفتاری و آینده نگاری هستیم تا همراه با نیازهای کشور و ماموریت های جمعیت در سطح داخلی و بین المللی فعالیت کنیم.

***

دبیر کل جمعیت هلال احمر در گردهمایی هم اندیشی معاونین امور جوانان استان ها:

با آمارهای غلط روی ضعف هایمان سرپوش نگذاریم/برای جوانان قیم نشویم

به گزارش یزدیان و به نقل از روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، دکتر احمد موسوی در گردهمایی هم اندیشی معاونین امور جوانان استان ها که در مجتمع آدینه تهران برگزار شد، افزود: اگر سازمان جوانان هلال احمر اهداف خود را تبیین  و پیاده کند می توان به آینده امیدوار بود، دغدغه ها را برطرف کرد و چالش های فرارو را از بین برد.

وی تاکید کرد: اگر امروز در حوزه جوانان دچار چالش هستیم به دلیل ضعف در سیستم آموزش و پژوهش  است.

دکتر موسوی در ادامه با طرح این پرسش که چرا با وجود این همه شعار و برنامه در سطح ملی، نمی توانیم حداقل ها را عملیاتی کنیم؟ گفت: تا زمانی که نظام آموزش و پژوهش از پایه درست تعریف نشود، این مشکلات وجود دارد.

وی تاکید کرد: اگر می خواهیم آینده ای متفاوت از امروز داشته باشیم و  چالش های اخلاقی و رفتارهای ناهنجارگونه در بین جوانان در آینده وجود نداشته باشد باید نظام آموزش کشور اصلاح شود.

دبیر کل جمعیت هلال احمر با بیان اینکه در دنیای امروز از سازمان زنده به عنوان سازمان اثر گذار تعبیر می شود، گفت: بعد از زلزله بم همه مسئولان کشور بر این عقیده بودند که باید در برنامه بودجه سنواتی، بخشی از بودجه  به کاهش خطر پذیری اختصاص یابد و اکنون که از زلزله بم ۱۰ سال می گذرد، جوامع شهری ما هنوز به طور کامل در حوزه ساخت و ساز ایمن نیستند.

دکتر موسوی ادامه داد: زلزله های آذربایجان، بوشهر و هرمزگان گویای این است که دغدغه مسئولان کشور در زمین لرزه بم تبدیل به برنامه نشده بلکه یک واکنش لحظه ای بود و تصمیم گرفتیم بودجه ریزی کنیم ولی همین که از خطر فاصله گرفتیم دوباره به جایگاه قبلی خود بازگشتیم.

دبیر کل جمعیت هلال احمر تاکید کرد: باید نسل آینده را به گونه ای تربیت کنیم که حداقل مثل نسل امروز نباشد و  اگر نگاه ما برای تربیت آیندگان مثل امروز باشد، وضعیت بسیار نگران کننده خواهد بود.

وی گفت: نمی توان با گمانه زنی ها برای حل مشکلات گام برداشت بلکه باید به سمت پژوهش های دقیق رفت و این پژوهش ها هم نباید دولتی باشد تا با آمارسازی روی واقعیات سرپوش بگذاریم.

دکتر موسوی افزود: بایستی پژوهش در حوزه علوم انسانی هم وارد شود زیرا پژوهش در حوزه انسانی نسبت به حوزه تجربی سخت تر است.

دبیر کل جمعیت هلال احمر گفت: نباید بترسیم و باید جوانان را وارد فعالیت های پژوهشی کنیم زیرا جوانان احساس استقلال دارند و ما نباید برای آنها قیم باشیم بلکه باید برای آنها بستر سازی کنیم.

وی گفت: حتی می توانیم صفر تا ۱۰۰ فعالیت ها را به دست جوانان بسپاریم تا آزمون و خطا کنند و از دور مراقب و راهنمای آنها باشیم.

دبیر کل جمعیت هلال احمر در ادامه سخنان خود ارتباط با دوستان را یکی از ویژگی های منحصر به فرد دوره جوانی خواند و گفت: ارتباط برای همه ما ضرورت دارد اما نیاز جوانان بیشتر ارتباط با دوستان است و کمتر نوجوان و جوانی می تواند ارتباط با دوستان، محیط و جامعه نداشته باشد و اگر چنین باشد نیاز عاطفی جوان صدمه می بیند.

دکتر موسوی تاکید کرد: سازمان جوانان هلال احمر می تواند فضای ارتباطی سالم، مناسب و همراه با سازندگی را برای نوجوانان و جوانان را فراهم کند.

وی با بیان اینکه امروزه ارتباطات تسهیل شده است، افزود: بایستی در سازمان جوانان به روز و دقیق باشیم و متناسب با ابزارهای ارتباطی، خود را تجهیز و آماده و شرایطی را برای جوانان فراهم کنیم تا از این سرشت الهی به نحو احسن استفاده کنند.

دبیر کل جمعیت هلال احمر اضافه کرد: در درون جمعیت هلال احمر باید گام به گام به سمت لایه های پیرامونی حرکت کنیم و برای این مساله برنامه شاخص محور تدوین شود.

دکتر موسوی افزود: متاسفانه برنامه کشور ما در حوزه های مختلف یک برنامه خشک و ثابت است که همه ساله فقط اعداد و ارقام آن تغییر می یابد در حالی که دنیا و بشر در حال تغییر است و آینده به قدری برای مردم و سیاست مداران دنیا مهم است که بخشی از برنامه خود را بر روی آینده نگاری متمرکز کرده اند.

دبیر کل جمعیت هلال احمر گفت: متاسفانه در کشور ما روی این مساله زیاد تمرکز نمی شود و نمی توان بدون توجه به آینده در حوزه های مختلف برنامه ریزی کرد.

وی با طرح این پرسش که آیا توانسته ایم در برنامه های خود روحیه نوع دوستی، فرهنگ صلح، احترام متقابل، اخلاق مداری، تکریم و حمایت از زندگی انسان ها را ترویج کنیم گفت: بایستی دستاوردهای برنامه ها مشخص باشد.

دبیر کل جمعیت هلال احمر به کانون های دانشجویی و دانش آموزی اشاره کرد و افزود: هلال احمری که نتواند در دانشگاه و مدرسه که بخش ارزشمند جامعه است حضور یابد، نمی تواند تاثیر گذار باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در مدارس و دانشگاه های ما افراد از تئوری به مهارت نمی رسند گفت: ما فقط درجه مدارک را بدون داشتن مهارت بالا می بریم در حالی که مشکل ما مدرک یا مقطع تحصیلی نیست بلکه باید بتوانیم دانشجویان را از مرحله تئوری به مهارت برسانیم.

دبیر کل جمعیت هلال احمر با بیان اینکه مدیران و کارشناسان سازمان جوانان هلال احمر باید بدانند در چه مسیری قرار دارند، گفت: بایستی اساسی تر درباره جوانان فکر کنیم زیرا جوانان برای کشور فرصت و غنیمت هستند.

وی خواستار فعال شدن اتاق فکر جوانان در جمعیت هلال احمر شد و گفت: می توان همه نخبگان علوم انسانی را در قالب کارگروه ها و کمیسیون های مختلف در جمعیت هلال احمر گرد هم آورد و روی نیازهای جوانان کار کرد.

دبیر کل جمعیت هلال احمر ادامه داد: می توان در قالب این اتاق های فکر چالش های حوزه منابع انسانی را استخراج و آن را به یک پروژه ملی در بخش جوانان تبدیل کرد تا هر جوان یک پروژه پژوهشی انجام دهد و از این طریق نهضت پژوهش در بخش جوانان کشور رایج شود.

دکتر موسوی گفت: البته این پژوهش ها باید کاملا علمی و اصولی باشد و ما می توانیم هم برنامه های خود را بر یافته های پژوهشی جوانان مبتنی کنیم و هم به مسئولان کشور در حوزه های مختلف آگاهی دهیم.

وی بر مشارکت اندیشمندان و نخبگان جامعه در برنامه ریزی ها تاکید کرد و گفت: می توان از مشارکت نخبگان در حوزه برنامه ریزی های مربوط به جوانان استفاده کرد.

دبیر کل جمعیت هلال احمر بر اثر بخشی فعالیت ها تاکید کرد و گفت: امروزه فقط به خروجی آماری سازمان توجه نمی شود بلکه سازمانی می تواند در اجرای نقش خود موثر باشد که اثربخشی داشته باشد.

دکتر موسوی افزود: سازمان جوانان هلال احمر می تواند در این زمینه به سازمانی الگو در کشور تبدیل شود و این مدل را اجرا کند.

موسوی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: از کارهای کلیشه ای و تفکر توسعه های بدون محتوا باید پرهیز شود، زیرا از رشد بدون نمو تاثیری نمی گیریم.

دبیر کل جمعیت هلال احمر با بیان اینکه نباید برای پوشش ضعف هایمان آمار غلط بدهیم، تصریح کرد: نباید ارزیابی مدیران را فقط بر اساس شاخص های آماری لحاظ کنیم و متاسفانه یکی از مشکلات اصلی مدیریت در کشور ما، آمارگرایی است به طوری که همه مدیران آموخته اند بر اساس آمار فعالیت های خود را گزارش کنند در حالی که باید به اثر بخشی کارها فکر کنیم.

نظرات

شما هم نظر خود را ارسال کنید