احساس بی نیازی مردم به مطالعه

آذر ۱۵, ۱۳۹۴ ساعت: ۱۲:۱۲ ب.ظ 3,502 بازدید بدون نظر
یک نویسنده ادبیات داستانی کودک و نوجوان معتقد است که مهمترین عامل رکود کتاب‌خوانی در ایران، احساس بی‌نیازی مردم به مطالعه است.

احساس بی نیازی مردم به مطالعه

بهمن پگاه‌ راد  مدرسه‌ها به‌ویژه مقطع ابتدایی را منزلگاه تبیین جایگاه کتاب در جامعه دانست و گفت: اگرچه تا حدودی خانواده‌ها از نقش سنتی تشویق و هدایت فرزندان به خواندن کتاب بازمانده‌اند، اما مدارس می‌توانند نقش پررنگ‌تری در این زمینه ایفا کنند. او گفت: پیشنهاد می‌کنم بعد از گشایش و رفع مسئله تحریم‌ها، به نقش همگانی مردم در ترویج کتاب‌خوانی اهتمام شود و بودجه‌هایی برای تاسیس کتاب‌فروشی‌های کوچک درون‌مدرسه‌ای در کنار بوفه‌ها اختصاص یابد و اداره آن هم به عهده دانش‌آموزان علامند گذاشته شود.

 

وی ادامه داد: اکنون به‌دلیل نبود کتاب‌فروشی‌های زنجیره‌ای و عرضه کتاب‌های ویژه کودکان و نوجوانان در کتاب‌فروشی‌های سطح شهر، با مشکلاتی روبه‌رو هستیم. نویسنده کتاب “راز ساختمان زرد” همچنین گفت: ایجاد ساعتی به‌نام ساعت مطالعه کتاب از دیگر راه‌های راهیابی کتاب به ذهن‌هاست، اگرچه خود معلم‌ها را نیز باید به نحوی به طرف کتاب کشاند.

پگاه‌راد در پاسخ به این سئوال که وضعیت مطالعه در دیگر کشورها چطور است گفت: در کشورهای صنعتی به لحاظ نهادینه شدن امور مختلف، مشکلی وجود ندارد، اگرچه وسایل پیشرفته ارتباط جمعی و دنیای مجازی در همه عرصه‌های اجتماعی سیطره مخصوص خود را داشته، اما چون تمام امور، مثل کتاب‌خوانی و خرید کتاب، جزو فرهنگ آنها محسوب می‌شود، این جایگاه حفظ شده و تداوم داشته، یعنی اگرچه شبکه‌های اجتماعی، اینترنت و … تا حدود زیادی وقت‌ها را به خود اختصاص داده اما نیاز به مطالعه کتاب به عنوان امری جداناشده درون مردم مانده است.

 

نویسنده کتاب‌های “نبرد رئیس‌علی” و “دخترک و چشمهایش” با اشاره به اینکه باید احساس بی‌نیازی به مطالعه در کشور از بین برود، تصریح کرد: اینکه مردم را بدون اینکه زمینه فراهم باشد،‌ به مطالعه و خرید کتاب دعوت کنیم،‌ اشتباه است، درست مثل اینکه مردم را با حرف زدن از استفاده بی‌حد و حصر از اینترنت و موبایل و دیگر امکانات ارتباطی، بر حذر کنیم.

پگاه‌راد خاطرنشان کرد: در گذشته‌های دور تا حدودی کتاب بین مردم بود، بزرگترها توصیه می‌کردند که مطالعه کنیم، آموزش‌های غیرمستقیم و مطالعه، درون خانواده وجود داشت تا بچه‌ها کتاب‌خوان بار بیایند، اما این روزها، شبکه‌های اجتماعی و تلفن همراه و تشکیل گروه‌های خانوادگی و دوستانه و … هم تمام وقت افراد حتی والدین را در خانواده‌ها گرفته و هم به نوعی اهالی خانه را از این طریق به سمت آموزش‌های مخرب سوق داده است و ترغیب می‌کند.

 

این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در خصوص شمارگان اندک کتاب نیز گفت: اوایل انقلاب و دهه 60، حتی سال‌های اول دهه 70، به سبب نبود وسایل ارتباطی مدرن، شمارگان چاپ اول کتاب‌ها به 10 هزار جلد هم می‌رسید، اغلب کتاب‌ها حتی به چاپ‌های بعدی هم می‌رسید، اما این‌ روزها، شمارگان اندک، به‌اضافه احساس بی‌نیازی افراد به مطالعه، به عواملی مهم در کاهش رغبت به کتاب‌خوانی تبدیل شده است و مسئولان باید در این رابطه فکری کنند.

شما هم نظر خود را ارسال کنید