اجلاس اکتائو و ملاحظاتی پیرامون رژیم حقوقی دریای خزر و قدرالسهم ایران

مرداد ۲۲, ۱۳۹۷ ساعت: ۰۱:۴۳ ق.ظ 772 بازدید بدون نظر
باتوجه به حضور رئیس جمهور ایران در پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در شهر آکتائو قزاقستان که گفته می شود جهت تعیین مرزهای آبی برگزار شده است، #نمایندگان_مجلس باید در نظر داشته باشند که طبق اصل ۷۸ قانون اساسی؛ «هرگونه تغییر در خطوط مرزی ممنوع است مگر اصلاحات جزیی با رعایت مصالح کشور به شرط اینکه به استقلال و تمامیت ارضی کشور لطمه نزند و به تصویب چهار پنجم نمایندگان مجلس شورای اسلامی برسد.».

?اجلاس  اکتائو و ملاحظاتی پیرامون رژیم حقوقی  دریای خزر و قدرالسهم ایران

✍?یادداشت اکبر اعلمی

? به موجب عهدنامه‌ مودت و دوستی ۱۹۲۱ و قرارداد ۱۹۴۰ منعقده بین ایران و شوروی سابق در دریای مازندران، دولتهای ایران و شوروی سابق بر سهم مساوی در این دریای مشترک شامل همه بخش های دریا از منابع و ذخایر بستر و زیر بستر و دریانوردی و بازرگانی و امنیتی تصریح کرده اند.

? در فصل یازدهم قرارداد ۱۹۲۱، به صراحت تاکید شده است: «… طرفین معظمتین متعاهدتین رضایت می دهند که از زمان امضاء این معاهده هر دو #بالسویه حق کشتی رانی آزاد در زیر بیرق های خود در بحر خزر داشته باشند».
برکسی پوشیده نیست که اصطلاح #بالسویه به وضوح بیانگر سهم ۵۰ درصدی هریک از طرفین یعنی دو کشور ایران و جماهیر شوروی سابق در #دریای_خزر است.

? پس از فروپاشی شوروی و به استقلال رسیدن کشورهای جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان، روسیه بجای اینکه از ۵۰ درصد سهم خود در دریای خزر، قدرالسهم کشورهای جدا شده از خود را بدهد، در سال ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱ به موجب پروتکل های دوجانبه منعقده با #قزاقستان و #آذربایجان، عملا سهم ۵۰ درصدی ایران از مرزهای کف دریای خزر را به ۱۳ درصد تقلیل داده که همچنان محل مناقشه است و گفته می شود که این رقم در عمل به ۱۱ درصد کاهش یافته است!

? این درحالیست که اولا- به موجب ماده ۳۴ کنوانسیون سال ۱۹۷۸ وین راجع به #جانشینی_دولت_ها، دولت های جدیدی که در اثر انفصال و تجزیه دولت دیگر به وجود آمده اند، وارث معاهدات دولت ما قبل خود می باشند؛

ثانیا- روسیه و جمهوری های تازه استقلال یافته؛ قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان، در ۱۲ دسامبر ۱۹۹۱ اعلامیه #آلماتی را امضا کردند که در آن «اجرای تعهدات بین المللی ناشی از معاهدات و موافقتنامه های اتحاد جماهیر شوروی» از جمله معاهدات ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ را تضمین شده است.

? باتوجه به حضور رئیس جمهور ایران در پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در شهر آکتائو قزاقستان که گفته می شود جهت تعیین مرزهای آبی برگزار شده است، #نمایندگان_مجلس باید در نظر داشته باشند که طبق اصل ۷۸ قانون اساسی؛ «هرگونه تغییر در خطوط مرزی ممنوع است مگر اصلاحات جزیی با رعایت مصالح کشور به شرط اینکه به استقلال و تمامیت ارضی کشور لطمه نزند و به تصویب چهار پنجم نمایندگان مجلس شورای اسلامی برسد.».
* ۲۱ مرداد ۱۳۹۷

شما هم نظر خود را ارسال کنید