✍️ صادق زیباکلام

آینده سیاسی سوریه پس از حملات هوایی امروز

فروردین ۲۵, ۱۳۹۷ ساعت: ۱۸:۲۵ ب.ظ 1,007 بازدید یک نظر
سرانجام حمله‌‌ای که انتظارش می‌رفت در سحرگاهان امروز صورت گرفت. اگرچه هنوز زود است که بتوان ارزیابی از تبعات آن به عمل آورد اما بنظر نمی‌رسد که این عملیات تغییر و تحولی در سوریه ایجاد نماید. تا آنجا که به غربی‌ها مربوط می‌شود به نظر می‌رسد که عملیات تمام شده است.

آینده سیاسی سوریه پس از حملات هوایی امروز

✍️ صادق زیباکلام

?سرانجام حمله‌‌ای که انتظارش می‌رفت در سحرگاهان امروز صورت گرفت. اگرچه هنوز زود است که بتوان ارزیابی از تبعات آن به عمل آورد اما بنظر نمی‌رسد که این عملیات تغییر و تحولی در سوریه ایجاد نماید. تا آنجا که به غربی‌ها مربوط می‌شود به نظر می‌رسد که عملیات تمام شده است. غربی‌ها صرفا می‌خواستند واکنشی در قبال استفاده از سلاح شیمیایی که به زعم آن‌ها توسط دمشق صورت گرفته نشان دهند؛ همین و بس. رهبران آمریکا، انگلستان و فرانسه صراحتا اعلام داشته‌اند که نه تمایلی به ورود به بحران سوریه را دارند و نه قصد تغییر رژیم آن کشور را. بنابراین رژیم بشاراسد به کمک روسیه و ایران و با توجه به پیروزی‌های نظامی اخیرش با اقتداری بیشتر از گذشته به حاکمیتش ادامه خواهد داد.

?اما درخصوص واکنش سوریه، روسیه و ایران. به نظر می‌رسد بجز محکومیت زبانی سفت و سخت، واکنش عملی نشان نخواهند داد. حملات را مغایر با عهد و میثاق‌های بین‌المللی خواهند گفت؛ حق تلافی و مقابله‌به‌مثل را برای خود محفوظ می‌دانند؛ عملیات را ناموفق و ارتش قهرمان سوریه را برای دفاع موثر و تحمیل شکست به متجاوزین ستایش خواهند کرد؛ تصاویر زیادی از تظاهرات مردم سوریه علیه غربی‌ها و در حمایت از حکومتشان نشان خواهند داد و بالاخره کل ماجرای استفاده از سلاح شیمیایی در «دوما» را توطئه و ساخته و پرداخته غربی‌ها خواهند گفت به منظور تلافی شکست‌های نظامی‌شان در غوطه و سایر مناطق سوریه. اما همان‌طور که گفتیم در عمل دست به اقدامی نخواهند زد.

?می‌ماند مسئله اصلی: وضعیت سیاسی بلندمدت سوریه. همان‌طور که گفتیم تغییری در وضعیت سیاسی سوریه بوجود نخواهدآمد. حاکمیت میلیتاریستی – پلیسی بعثی‌های حاکم بر سوریه همچنان ادامه خواهد یافت. با توجه به شکست نظامی که بشار اسد بر مخالفینش وارد ساخته، دیکتاتورتر از گذشته بر ۲۲ میلیون مردم کشورش فرمانروایی خواهد کرد.

?متاسفانه و علیرغم شش سال جنگ داخلی، ازبین رفتن نیم میلیون سوری، آوارگی ۶ میلیون از سوری‌ها در خارج از کشورشان، آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها نفر دیگر در داخل کشور و از بین رفتن بخش عمده‌‌ای از سوریه، هیچ نشانه و امیدی به اصلاحات سیاسی دست‌کم در کوتاه‌مدت نمی‌رود. به بیان دیگر، نارضایتی از بشار اسد همچنان سرجای خود باقی است و هیچ عزم و اراده‌‌ای برای اصلاحات دمکراتیک و حاکمیت قانون ذر افق سوریه به چشم نمی‌خورد.