آنهایی که طلا خریدند سود کردند/ دلار گران می ماند؟

آذر ۷, ۱۳۹۳ ساعت: ۲۳:۰۳ ب.ظ 482 بازدید یک نظر

بررسي بازارها طي يک هفته گذشته نشان مي دهد که برخلاف انتظار سرمايه گذاري در بازارهاي طلا و دلار سودده بوده است.در ميانه مذاکرات هسته اي فعالان بازار به سرمايه گذاران خرد توصيه مي کردند تا داراي هايشان را به بازارهايي مانند بورس و بانک ها انتقال دهند. اين تحليل براساس پيش فرض توافق نهايي در مذاکرات وين ارائه مي شد ولي تمديد مذاکرات وين موجب شد تا قيمت سکه و دلار در بازار تهران برخلاف روال جهاني افزايش يابد. در همان دوراني که قيمت طلا در بازار تهران افزايش مي يابد، بهاي همين فلزگرانبها در بازارهاي جهاني روند نزولي را پيش گرفته بود. از سوي ديگر ارزش دلار نيز طي سه روزگذشته نزولي بوده ولي قيمت آن در بازار تهران تحت تاثير مذاکرات هسته اي افزايش يافته است.

برهمين اساس سرمايه گذاران در بازارهاي طلا و دلار طي يک هفته گذشته سودهاي مناسبي را کسب کردند. اين اتفاق هم در شرايطي رخ مي دهد که تنها تا دو هفته قبل بازار طلا و دلار زيان ده بودند.

قیمت دلار در آخرین روز هفته گذشته 3 هزار و 251 تومان بود اما روز گذشته نیز بهای پول آمریکایی در آخرین روز کاری هفته جاری، به 3 هزار و 312 تومان افزایش یافت.

طبق این برآورد ارزش دلار در طول این هفته بیش از 1.8 درصد افزایش یافته است تا دارندگان دلار به این میزان سود کرده باشند.

با این حساب اگر 10 میلیون سرمایه گذاری در این بازار صورت گرفته باشد در طول این هفته 180 هزار تومان سود برای سرمایه‌گذار رقم خورده است.

بازار طلا و سکه نیز که وابستگی زیادی به نرخ ارز دارد، در دو سال اخیر شرایط مشابهی را تجربه کرد تا بهای سکه تمام بهار آزادی طی یک سال از یک میلیون و 500 هزار تومان به سطح 940 هزار تومان برسد.

بهای سکه تمام بهار آزادی روز گذشته به مرز 940 هزار تومان رسید در حالی که در آخرین روز هفته گذشته قیمت آن 914 هزار تومان بود. با این حساب سکه با افزایش 26 هزار تومانی قیمت طی یک هفته مواجه شده است تا دارندگان سکه این هفته با 2.8 درصد سود مواجه شده اند.

با این حساب اگر به میزان 10 میلیون تومان در بازار سکه سرمایه گذاری شده باشد در طول یک هفته 280 هزار تومان سود برای سرمایه گذار حاصل شده است.

بررسي ها نشان مي دهد طي هفته جاري نيز روند بازارهاي دلار و طلا در ايران صعودي خواهد بود. تنها در صورتي امکان کاهش قيمت دلار وجود دارد که بانک مرکزي اقدام به تزريق ارز در بازار کند.

نظرات

شما هم نظر خود را ارسال کنید